zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

SITA CZ zpracuje v kompostárnách v Brně a Boskovicích vánoční stromky

06.01.2014
Bioodpady
SITA CZ zpracuje v kompostárnách v Brně a Boskovicích vánoční stromky

Brněnská centrální kompostárna v městské části Černovice stejně jako boskovická kompostárna v městské části Doubravy se mohou pochlubit moderním způsobem a vyspělou technologií nakládání s bio-odpady. Veškerý biologicky rozložitelný odpad z regionu je zde zpracován a využit pomocí moderní techniky.

Za vysloužilý vánoční stromek kompost
Po vánocích můžete v kompostárnách odložit vysloužilé vánoční stromečky, které zde podrtí na štěpku. Ta se dále využívá k výrobě nábytku, jako materiál pro výrobu kompostu či jako palivo. Za každý donesený stromek obdržíte 10tilitrové balení kvalitního kompostu. "Chceme tak alespoň symbolicky poděkovat lidem, že přispívají k třídění a recyklaci odpadů, které by neměly končit na skládce," říká Jaromír Punčochář, správce provozu kompostárny v Brně.

Kompostárna obecně zpracovává především biologicky rozložitelný odpad rostlinného původu - trávu, listí, seno, slámu, ovoce, zeleninu, pečivo, ale zpracován je také minerální odpad jako zemina nebo písek. Důležitou složkou je dřevní hmota - např. ořezy dřevin, palety, stavební dřevo, nábytek, piliny - zkrátka "vše ze dřeva". Přijímaný bioodpad by měl být bez nežádoucích příměsí, jako jsou plasty, stavební odpady, kosti nebo jiné živočišné zbytky, kameny, kovy (spojovací části o velikosti hřebíků, pantů apod. jsou povoleny). V obalech nebo PE pytlích je odpady do kompostárny možné dodávat jen tehdy, pokud je možné tyto obaly na místě bez problémů vyprázdnit.

Co si naopak můžete z kompostárny odvézt?
V kompostárně prochází bioodpad monitorovaným technologickým postupem, na jehož konci jsou komposty a substráty. Kvalitní organický kompost a půdní substrát jsou zaregistrovány podle zákona o hnojivech. Dalším produktem kompostárny je mulčovací dřevní štěpka, případně mulčovací kůra.
Vlastníkem a provozovatelem brněnské kompostárny je SITA CZ a.s., poskytovatel služeb v oblasti odpadového hospodářství, v Boskovicích je vlastníkem kompostárny město Boskovice, provozovatelem firma SITA CZ a.s.

ZDROJ: SITA CZ a.s., Kateřina Kodadová

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí