zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Letos vzniklo deset systémů pro odběr solárních panelů

31.12.2013
Solární energie
Zpětný odběr
Letos vzniklo deset systémů pro odběr solárních panelů

V Česku letos vzniklo deset kolektivních systémů pro zpětný odběr solárních panelů. Od nového roku začnou vybírat poplatky tak, aby nejpozději v roce 2018 měli všichni provozovatelé, kteří uvedli fotovoltaické elektrárny do provozu před rokem 2013, vytvořenou rezervu pro budoucí recyklaci všech svých panelů. Vyplývá to z informací České fotovoltaické asociace (ČFA).

Letos v lednu vstoupila v platnost novela zákona o odpadech, která nastavila legislativní rámec pro recyklaci solárních panelů. Těch je v Česku instalovaných přes 10,5 milionu. Podle vyhlášky, která zákon provází, musí majitelé solárních elektráren platit 8,50 Kč za kilogram panelu. Peníze budou mířit na speciální účet a v budoucnu se využijí na ekologickou likvidaci panelů.

"Hlavní recyklační vlnu očekáváme zhruba 25 až 30 let po takzvaném solárním boomu, tedy někdy mezi lety 2030 a 2040," uvedl ředitel kolektivního systému ASEKOL Solar Miloslav Kužela.

Podle zákona měli solárníci povinnost zaregistrovat se u některého z kolektivního systémů do konce června. Kvůli zpoždění vyhlášky ale akvizice kolektivních systémů pokračovala ještě v dalších měsících. "V současné době evidujeme nové žádosti o přihlášení do našeho kolektivního systému. Velká většina z nich však přichází od jiných kolektivních systémů, kde se zaregistrovali během léta," dodal Kužela.
Podle ASEKOL Solar mají někteří provozovatelé smlouvu na zajištění recyklace s více kolektivními systémy a teď se musí rozhodnout, kde chtějí zůstat.

V roce 2014 budou provozovatelé solárních elektráren muset začít odvádět první dílčí platby. "Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zahrne kontroly registrací do své činnosti v příštím roce. Provozovatel, který nebude mít podepsanou smlouvu s kolektivním systémem, se podle zákona O odpadech vystavuje riziku pokuty až do výše deset milionů Kč," uvedla mluvčí ČIŽP Simona Cigánková.
V Česku je podle odhadu ČFA instalováno zhruba 28.500 solárních elektráren, což odpovídá zhruba 10,65 milionu panelů. Pokud by se postavily na sebe, vytvořily by sloupec vysoký 426 kilometrů a zabraly by plochu 1956 fotbalových hřišť.


Kolektivní systémy pro zpětný odběr solárních panelů působící v ČR:

název počet smluv registrovaný výkon
ASEKOL Solar 5181 743
RETELA 4290 360
REMA PV Systém 3000 400
Resolar 2832 603
PV Recovery stovky 100
ECOPARTNER 200 10
ELEKTROWIN 110 5
FitCraft Recyklace 99 75
OFO - recycling desítky jednotky
Recycling Systems není známo není známo


Zdroj:Česká fotovoltaická asociace

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí