Čtvrtek, 28. března 2024

Pozvánka na seminář EKOLOGICKÁ ÚJMA - HODNOCENÍ RIZIK V PODNIKOVÉ PRAXI

Účastníci semináře získají informace o základních povinnostech vyplývajících ze zákona č. 167/2008 Sb., a zejména pak z nově přijatého nařízení vlády č. 295/2011 Sb.

Pozvánka na seminář EKOLOGICKÁ ÚJMA - HODNOCENÍ RIZIK V PODNIKOVÉ PRAXI

Vážení přátelé,

zákon č. 167/2008 Sb. (o předcházení ekologické újmě a o její nápravě a o změně některých zákonů), ukládá provozovatelům stanovených činností povinnost předcházet ekologické újmě, hodnotit rizika ekologické újmy související s činnostmi podniku a v případě nutnosti i zajistit vhodné finanční zajištění nápravy případné ekologické újmy. Povinnost hodnotit rizika ekologické újmy je uložena především subjektům, které pracují podle vydaného integrovaného povolení, provozují zařízení pro nakládání s odpady, subjektům vypouštějícím odpadní vody do povrchových a podzemních vod nebo čerpajícím vody, provozovatelům středních a vyšších zdrojů znečišťování ovzduší nebo zacházejícím s nebezpečnými chemickými látkami a přípravky.

Od 1. ledna 2012 vstoupilo v platnost nové nařízení vlády č. 295/2011 Sb., o způsobu hodnocení rizik ekologické újmy a bližších podmínkách finančního zajištění. Toto nařízení stanovuje konkrétní způsob provedení základního i podrobného hodnocení rizika, a dále kritéria posuzování dostatečného finančního zajištění a bližší podmínky provádění a způsobu finančního zajištění k provedení preventivních a nápravných opatření. Toto hodnocení rizika mělo být provedeno do 1. 1. 2013, ale řada povinných subjektů tak dosud neučinila.

V únoru 2012 byl zveřejněn doplňující Metodický pokyn MŽP č. 2 (v listopadu nahrazen novým zněním) k provedení základního hodnocení rizika a v květnu 2012 Metodický pokyn MŽP č. 9 k provedení podrobného hodnocení rizika dle výše uvedeného nařízení vlády v podnikové praxi. Na semináři budou také probrány.

Od 1. února 2009 platí vyhláška MŽP č. 17/2009 Sb., o zjišťování a nápravě ekologické újmy na půdě, která se zabývá hodnocením rizik u již vzniklých případů ekologické újmy (především úniky látek do půdního prostředí a jejich transportem v něm).

Seminář se zaměří především na praxi a pokusí se podat komplexní informace k podstatě problematiky ekologické újmy, zejména pak informace, návody a postupy jak v běžné praxi postupovat. Prostor bude věnován i návaznostem na stávající složkové právní povinnosti (vodní zákon, zák. o ovzduší ap.).

Písemné podkladové materiály týkající se probírané problematiky obdrží účastníci při prezenci.

lektor semináře:

Ing. Josef Marek, ředitel Pražského ekologického centra, environmentální poradce

PROGRAM SEMINÁŘE

Ekologická Újma - HODNOCENÍ rizik v podnikové Praxi

(zákon 167/2008 Sb., NV 295/2011 Sb., metodické pokyny MŽP)

30. ledna 2014 - čtvrtek - Praha 6, Lužná 2a

08.45 - 09.00 Registrace účastníků

09.00 - 12.15 Přednášky - požadavky zákona a NV na provedení hodnocení rizika ekologické újmy

12.30 - 14.00 Přednášky - příklady hodnocení rizik podnikových činností, zdroje informací, dotazy účastníků, diskuse, závěr.

Účastníci semináře získají informace o základních povinnostech vyplývajících ze zákona č. 167/2008 Sb., a zejména pak z nově přijatého nařízení vlády č. 295/2011 Sb. a způsoby hodnocení rizik (základní a podrobné hodnocení rizik). Budou probrány i Metodické pokyny MŽP k dané problematice.

Bude předvedena případová studie zaměřená jak na základní hodnocení rizik ekologické újmy konkrétního podniku, tak na postup podrobného hodnocení rizik (u činností s vyšším rizikem, identifikovaných při základním hodnocení).

Na semináři bude vyhrazen čas pro diskusi a konkrétní dotazy účastníků.

INFORMACE PRO ÚČASTNÍKY

1. Závaznou přihlášku s potvrzením o úhradě vložného zašlete obratem na adresu PROEKO, Lužná 2a, 160 00 Praha 6 nejpozději 28. ledna 2014.

2. Cena semináře:

Vložné za 1 osobu: .............. 1.950,- Kč. Cena je stanovena jako smluvní.

7. Místo konání:

Prostory v objektu firmy ROYS s.r.o., Praha 6, Lužná 2a, 1. patro.

8. Doprava: metro trasa A, stanice Dejvická, a dále tramvají ve směru Divoká Šárka do stanice nádraží Veleslavín a pak cca 10 minut pěšky nebo autobusem 108 (severně, pod výškovou budovu Shiran Tower). GPS souřadnice: 50°6'4.35"N, 14°20'36.794"E.

9. Ubytování a stravování s výjimkou občerstvení není zajišťo­váno. Na základě požadavku účastníka je možné zajis­tit rezervaci hotelového ubytování poblíž místa konání akce.

10. Pořadatel:

Ing. Josef Marek - PROEKO, Lužná 2a, 160 00 Praha 6 tel. a fax: 220 105 215, mobil: 737 738 433,

e-mail: marek-proeko@volny.cz, www.marek-proeko.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů