zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vítkovice letos vybudují přes 20 plnicích stanic na CNG

15.01.2014
Ekologická auta
Vítkovice letos vybudují přes 20 plnicích stanic na CNG

Strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group letos v Česku prostřednictvím své firmy Vítkovice Doprava vybuduje na frekventovaných tazích přes 20 plnicích stanic na stlačený zemní plyn (CNG). Na vybudování 20 plniček bude spolupracovat se společností Benzina. Náklady dosáhnou stovek milionů korun. Generální ředitel Vítkovic Jan Světlík to dnes řekl v Ostravě novinářům po podpisu memoranda s Moravskoslezským krajem o spolupráci při rozvoji nízkoemisní dopravy.

"Dnes provozujeme šest plnicích stanic, v lednu jsme otevřeli další a do konce letošního roku, myslím, budeme mít celkově asi 30 plnicích stanic," řekl Světlík. Nové plničky budou mimo jiné v obou směrech u Devíti křížů na dálnici D1 nebo na klíčových silnicích první třídy. "Bude to velkým příspěvkem tomu, jakým způsobem dojde ke vnímání CNG veřejností, protože když to uvidí konečně Čech na dálnici, u dálničního přechodu a na klíčových komunikacích, tak se začne ta špičková technologie používat," míní Světlík. V Česku nyní funguje pět desítek plnicích stanic na CNG.

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) řekl, že větší využívání vozidel na plyn může v kraji významně přispět ke zlepšení ovzduší. "Zvažujeme například, že při vyhlašování tendrů na autobusovou dopravu zařadíme do podmínek výběrového řízení i povinnost dopravců mít ve svém vozovém parku určité procento aut na stlačený zemní plyn," uvedl Novák.

Ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza řekl, že s ohledem na životní prostředí se bude obnovovat i krajský vozový park. Krajští úředníci využívají dva elektromobily a před úřadem je veřejná dobíjecí stanice. Kraj i se svými příspěvkovými organizacemi má přibližně 500 aut. "Tam, kde to půjde, veškerá další obnova bude směřovat k využití alternativního pohonu," řekl Kotyza.

Vozy na CNG produkují méně emisí, ale stlačený plyn je také levnější než nafta i benzin. Světlík řekl, že při používání téměř 400 vozů ve Vítkovicích uspoří kolem 14 milionů korun ročně.

Plničky v Česku většinou fungují jako součást čerpací stanice pro obvyklá paliva. Síť plnicích stanic stlačeného zemního plynu (CNG) či přehled aktuálních cen pohonných hmot najdou zájemci na webu www.cngplus.cz.

Vlastimil Vyplel

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí