zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Total potvrdil investici do těžby břidlicového plynu v Británii

16.01.2014
Energie
Geologie
Total potvrdil investici do těžby břidlicového plynu v Británii

Francouzský ropný koncern Total potvrdil, že koupil podíl 40 procent ve dvou licencích na těžbu břidlicového plynu v Británii. Stal se tak první velkou nadnárodní firmou, která se rozhodla zkoumat možnosti těžby břidlicového plynu v zemi. Británie je považována za jednu z evropských zemí s největšími možnostmi pro rozvoj těžby plynu a ropy z nekonvenčních zdrojů.

Jedním z partnerů Totalu při průzkumu má být firma Dart Energy. Ta již dříve uvedla, že Total by měl za projekty ve východní Británii zaplatit 48 milionů dolarů (962,4 milionu korun).

Britští geologové odhadují, že v severní Anglii může být téměř 37 bilionů metrů krychlových plynu. Pokud by Británie byla schopná vytěžit deset procent odhadovaných zásob, mohlo by to podle BBC uspokojit poptávku v zemi na 50 let.

Polsko a Británie jsou zatím v Evropě jediné dvě země aktivní v průzkumu těžby plynu z břidlic. Ostatní země váhají, neboť se obávají dopadu na životní prostředí. Česko či Francie uvalily z tohoto důvodu a kvůli odporu zelených aktivistů na průzkum břidlic moratorium.

Takzvaná břidlicová revoluce v posledních letech zařídila USA soběstačnost v plynu, omezila závislost země na dovozu ropy a prudkým zlevněním plynu přeměnila tamní energetický trh.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí