zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČSAD MHD Kladno letos bude mít 26 autobusů poháněných plynem

19.01.2014
Ekologická auta
Urbánní ekologie
ČSAD MHD Kladno letos bude mít 26 autobusů poháněných plynem

Dopravní společnost ČSAD MHD Kladno v lednu a únoru dokončí nákup 12 nových autobusů poháněných stlačeným zemním plynem (CNG) za zhruba 52 milionů korun. Celkem tak bude mít dopravní podnik v garážích již 26 plynových autobusů. ČTK to dnes řekl ředitel dopravního podniku Ludomír Landa. Nová vozidla jsou bezbariérová a nahradí autobusy na dieselový pohon, kterým končí životnost. Nové vozy budou nasazeny především na meziměstských linkách na Kladensku, Berounsku, Rakovnicku, Mělnicku, v okrese Praze-západ a budou také součástí Pražské integrované dopravy.

Dopravní podnik začal s nákupem autobusů loni, kdy získal dotaci, která pokryje kolem 40 procent investice. Podnik již má v garážích šest autobusů o délce 10,5 metru. Dodávka zbývajících šesti autobusů se bude týkat vozidel dlouhých 12 metrů.

Společnost již dříve avizovala, že by chtěla mít až 60 autobusů na plyn. Podle Landy však v regionálním operačním programu na dopravu zbývají dotace kolem jedné miliardy korun, které mohou použít jen dopravní podniky ze severní a jižní Moravy nebo severních Čech. "Snažíme se proto lobbovat a připomínkovat, aby byl do dalšího programovacího období zařazen Středočeský kraj nebo Kladensko," dodal Landa.

Firma začala vozidla na CNG testovat v roce 2010 a vybudovala kvůli nim v areálu podniku plnicí stanici za 17 milionů korun. "Povozně jsou tyto autobusy ekonomičtější. Vyšší je zase jejich nákupní cena," doplnil Landa. V posledních letech investovaly do autobusů na plyn i další tuzemské dopravní podniky. Vozidla na CNG vozí třeba cestující v Jihlavě nebo K. Varech.

ČSAD MHD Kladno má v garážích 170 autobusů. Firma zajišťuje městskou autobusovou dopravu v Kladně, dále provozuje linky zapojené do systému Středočeské integrované dopravy a Pražské integrované dopravy. Autobusy kladenského podniku ročně ujedou kolem 11 milionů kilometrů a svezou 17 milionů cestujících.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí