zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Masarykův dóm získal nové LED osvětlení; ochrání krápníky

19.01.2014
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Geologie
Osvětlení
Masarykův dóm získal nové LED osvětlení; ochrání krápníky

V Masarykově dómu v Punkevních jeskyních, který patří podle odborníků k nejkrásnějším podzemním prostorám Moravského krasu, nainstalovali odborníci za milion korun nové osvětlení. Téměř dvě desítky let používaná světla nahradila moderní LED svítidla. Pomohou chránit vzácné krápníky před tzv. lampenflorou, řekl dnes ČTK vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. Životnost svítidel je 23 let.

Mezi lampenfloru patří sinice, řasy a mechorosty, které v podzemí vznikají v okolí svítidel. Produkují huminové kyseliny, a pokud rostou na krápnících, mohou je nenávratně poškodit.

Německá firma Germtec proto vyvinula v uplynulých letech speciální LED svítidla určená pro osvětlení jeskyní. Rozdíl mezi běžnými svítidly je v tom, že mají až desetinásobně nižší příkon elektrické energie. Jejich používáním se u světel nezvyšuje teplota tak výrazně, což podstatně snižuje růst řas a sinic.

Velký dóm v Balcarce v Moravském krasu se stal v roce 2009 první jeskyní střední Evropy, kde byly LED lampy nainstalovány.

V uplynulých dnech k nim přibyl také Masarykův dóm, jemuž se pro jeho četné krápníky přezdívá Pohádkový. První návštěvníci spatří dóm s novými světly, s nimiž podle speleologů vynikne sněhobílá barva krápníků, při prohlídce podzemí 22. ledna.

Punkevní jeskyně patří k nejnavštěvovanějším přírodním prostorám ve střední Evropě. Ročně si je prohlédne asi 200.000 turistů z celého světa. Je propojena se dnem propasti Macochy a turisty láká k návštěvě i plavbou po ponorné říčce Punkvě.

Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí