zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slavičínští gymnazisté spolupracují s architektem

21.01.2014
Ekologické vzdělání a výchova
Slavičínští gymnazisté spolupracují s architektem

Gymnazisté spolupracují se studentem architektury Bc. Karlem Humpolou na podobě veřejných prostor ve Slavičíně. Jak k tomu došlo?

Studenti třetího ročníku Gymnázia Jana Pivečky ve Slavičíně se již v loňském roce stali účastníky pilotní verze programu Kdyby tisíc Hostětínů aneb Jde to i u vás, který vznikl za podpory Ministerstva životního prostředí. V říjnu 2013 studenti absolvovali exkurzi po modelových ekologických projektech obce Hostětín, která je známá svou jedinečnou infrastrukturou a technologiemi šetrnými k životnímu prostředí. "Studenti se u nás vžili do role obecních zastupitelů a na konkrétních příbězích ze života obce Hostětín si vyzkoušeli řešení problémů souvisejících s fungováním obce," říká Eliška Balharová, autorka programu.

Hlavní část práce však na studenty čekala až po návratu do školy. Pustili se do analýzy fungování města Slavičín - zjišťovali informace o čištění odpadních vod ve městě, o způsobech třídění odpadů, o veřejné zeleni a mnohé další. "Cílem programu Kdyby tisíc Hostětínů bylo vtáhnout studenty do života jejich obce a probudit v nich zájem o veřejné dění, což se v případě studentů slavičínského gymnázia povedlo víc než dobře," dodává Eliška Balharová.

O jejich aktivitách se dozvěděl student architektury na ČVUT a místní rodák Karel Humpola. Nejprve pro studenty uspořádal poutavou přednášku o proměnách veřejného prostoru ve Slavičíně, a poté se s nimi dohodl na další spolupráci. Studenti se nejdříve zúčastnili dotazníkového šetření, které zjišťovalo jejich názory ohledně současné podoby veřejných prostor ve městě. Poté studenti sami přicházeli s konkrétními možnostmi řešení vybraných slavičínských lokalit. "Návrhy studentů pan Humpola pečlivě prochází a ty nejzajímavější zohlední ve své další práci. Navázaná spolupráce bude pokračovat i nadále. Další setkání studentů s panem architektem je naplánováno již na první únorový týden," říká Ivana Procházková, koordinátorka programu na Gymnáziu Jana Pivečky.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí