zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Řecké dilema: Těžit či netěžit zlato

20.01.2014
EIA
Geologie
Řecké dilema: Těžit či netěžit zlato

Ekonomicky churavé Řecko hledá odpověď na otázku, co všechno je ochotno obětovat ve jménu hospodářského oživení. Rozvoj zlatých dolů na severu země by sice mohl přinést vítanou vzpruhu, ti, kteří žijí z turistického ruchu, ale podobnými plány rozhodně nejsou nadšeni.

Důl Skouries

Jednu z největších investic od počátku ekonomické krize, konkrétně miliardu dolarů během příštích pěti let, chce na sever Řecka přinést kanadská společnost Eldorado Gold Corp. Firma, která v roce 2012 převzala zlatý důl Skouries, v něm chce vytěžit 30 procent své produkce. Důl by se měl otevřít v roce 2016, od počátku ale naráží na byrokratické překážky a odpor místních. Zlatý důl by totiž měl vyrůst nedaleko světoznámého mnišského státu Athos, který je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. A to je trnem v oku místních obyvatel, žijících převážně z turistického ruchu. Unikátní podmínky

Poloostrov Chalkidiki je znám svým nerostným bohatstvím od starověku, zlato v oblasti těžil už Alexandr Veliký. Eldorado tvrdí, že otevření dolu do Řecka přitáhne zahraniční investice a pomůže diverzifikovat ekonomiku, která bojuje s nezaměstnaností kolem 27 procent. Řekové nyní tvoří přes 90 procent z 1600 zaměstnanců těžaře a jeho dodavatelů, do budoucna Eldoradu slibuje ve svých dolech na Chalkidiki zaměstnat dva tisíce lidí.

Kláštery na Athosu

V pobřežních městečkách na Chalkidiki důl vyvolává odpor, což dokazuje množství protestních plakátů vyvěšených na budovách. Místní, závislí na turistech z Ruska a Balkánu, se obávají zamoření vody kyanidem a obrovského množství prachu, které těžba uvolní do ovzduší. Firma argumentuje tím, že projekt získal všechna potřebná povolení a používání kyanidu bude omezeno na minimum.

Zlatá ložiska v Řecku jsou i jinde, např. v pohoří Pangaio, Sapka, na ostrově Milos aj.

ZDROJ: http://zpravy.e15.cz, kráceno, upraveno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí