zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropská unie i Česká republika potřebují tři jasné závazné cíle pro energetiku budoucnosti

22.01.2014
Energie
Evropská unie i Česká republika potřebují tři jasné závazné cíle pro energetiku budoucnosti

Evropská komise dnes zveřejní dlouho připravovaný návrh energetické a klimatické politiky do roku 2030. Německo, Francie, Itálie a další státy [1], progresivní průmyslové podniky, vědci a ekologické organizace usilují o stanovení tří závazných cílů: pro emise skleníkových plynů, čisté zdroje energie a energetickou efektivitu [2].

Pokud EU takové cíle do roku 2030 splní, bude výrazně méně závislá na dovozu drahé a špinavé ropy a plynu, bude spotřebovávat méně a vyrábět více efektivně, domácnosti budou mít nižší účty za teplo a elektřinu, ve vzduchu bude méně smogu a podíl Evropy na globální změně klimatu se výrazně sníží.

Podle informací unikajících z Bruselu však hrozí, že Evropská komise pod tlakem velkých energetických a průmyslových společností a některých států vytrvale brzdících potřebné změny, jako je Polsko nebo ČR, navrhne přijmout pouze slabý závazný cíl pro emise skleníkových plynů a slabý nezávazný cíl pro obnovitelné zdroje. Klimatická koalice by takový návrh považovala za nepřípustný ústupek fosilnímu průmyslu a politické selhání ve snaze předejít nebezpečné klimatické změně.

Přitom nejde o jednostrannou politiku ochrany klimatu. Jde o promyšlený a chytrý způsob, jak připravit Evropu (a jednotlivé státy) na éru stále dražších fosilních paliv a proměnit její ekonomiku na čistší a efektivnější:

Závazný cíl pro snižování emisí nastaví tempo, jakým se bude Evropská unie zbavovat závislosti na dovozu drahé ropy a zemního plynu i na devastující těžbě špinavého uhlí.

Závazný cíl pro obnovitelné zdroje zajistí pokračování rozvoje perspektivního odvětví v období kdy - podle prognóz Mezinárodní energetické agentury - bude již možné dotace obnovitelných zdrojů odbourat. Rodiny si budou moci vyrábět domácí čistou energii.

Závazný cíl pro energetickou efektivitu sníží plýtvání energií a zvýší konkurence-schopnost evropského průmyslu. Státy a podniky budou mít jistotu pro investice.

Česká republika spotřebovává páté největší množství energie na jednotku výroby v celé EU. Investice do energetických úspor představují nejlevnější způsob, jak snížit emise a podpořit zaměstnanost [3].

Většinu elektřiny vyrábíme z uhlí, což se neobejde bez dotací. V ČR tak připlácí stát a spotřebitelé 67 haléřů na 1 kWh uhelné elektřiny. U pomlouvaných obnovitelných zdrojů je to přitom méně: jen 49 haléřů [4].

Je tedy i v zájmu českých podniků a domácností mít jistotu, že se energetika vydá směrem k hospodárnému využívání energie a čistým domácím zdrojům.

Barbora Urbanová z Klimatické koalice řekla:

"Současná pozice České republiky k energetické politice EU je rozporuplná. Uznává potřebu snižovat emise skleníkových plynů - byť v nedostatečné míře - a současně se zuby nehty brání zavést ta nejlevnější opatření, která snížení zajistí. Důkladné a dlouhodobé snížení emisí skleníkových plynů se bez zmenšení energetické spotřeby a navyšování podílu obnovitelných zdrojů energie neobejde."

Jiří Koželouh, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

"Česká republika musí s tíživou závislostí na uhlí, ropě a plynu něco udělat bez ohledu na návrh Komise a výsledek evropských jednání. Vznikající vláda se zavázala, že připraví zákon, který stanoví závazné tempo a cíl snižování fosilní závislosti. Ušetří tak rodinám tisíce korun ročně, pročistí vzduch, sníží emise skleníkových plynů a vzniknou desítky tisíc nových pracovních míst v efektivních moderních odvětvích."

Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, řekl:
"Závazný evropský cíl pro rozvoj čistých zdrojů energie by nebyl břemenem pro českou ekonomiku a rozpočty domácností, jak se nás snaží přesvědčit někteří politici. Naopak - celkové skryté dotace a externí náklady na výrobu energie z fosilních paliv a jádra jsou větší než cena energie z větru či z biomasy. Masivní rozvoj obnovitelných zdrojů v sousedním Německu snižuje cenu silové elektřiny pro koncové zákazníky v ČR už dnes. I proto Greenpeace podporuje závazný evropský cíl pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů pro rok 2030 ve výši 45 procent z celkové spotřeby. Podmínkou většího zapojení čistých zdrojů je posílení evropské přenosové soustavy, včetně propojení mezi jednotlivými státy."

Kontakty:

Barbora Urbanová, koordinátorka Klimatické koalice, telefon 605 276 909, email barbora.urbanova@ecn.cz

Jiří Koželouh, program Energie Hnutí DUHA, telefon 723 559 495, email jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí