zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Německu prý hrozí útlum průmyslu, pokud zelená energie neuspěje

23.01.2014
Energie
Německu prý hrozí útlum průmyslu, pokud zelená energie neuspěje

Posun německé energetiky směrem k obnovitelným zdrojům již přivedl tamní ekonomiku na samou hranici toho, co si může dovolit. Řekl to dnes tamní ministr hospodářství a energetiky Sigmar Gabriel. Podpora zelené energie podle něj potřebuje zásadní reformu, aby se zabránilo útlumu průmyslové výroby.

"Dosáhli jsme hranice toho, co můžeme od naší ekonomiky požadovat," řekl ministr zástupcům odvětví energetiky na konferenci listu Handelsblatt. "Transformace energií má potenciál k tomu, aby byla ekonomicky úspěšná, může ale také způsobit dramatický pokles industrializace naší země," dodal podle agentury Reuters ministr. Ten má vládě tento týden předložit reformu pobídek pro obnovitelné zdroje energie.

Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v Německu loni podle tamního Sdružení energetiky a vodárenství vzrostl na rekordních 23,4 procenta. Nejvýznamnějším energetickým zdrojem zůstává uhlí, klesá naopak význam jaderné energetiky, což odpovídá plánu Berlína postupně odstavit jaderné elektrárny.

Rekordní výše loni dosáhla i podpora zelené elektřiny. Podle údajů, které po Novém roce zveřejnili němečtí distributoři elektřiny, zaplatily německé domácnosti a malé podniky loni za podporu obnovitelných zdrojů energie 21,8 miliardy eur (599 miliard Kč). To je nejvíce v historii. U čtyřčlenné domácnosti činila podpora zelené elektřiny průměrně 220 eur (zhruba 6000 Kč).

Výjimku z placení ekologické přirážky v ceně elektřiny, kterou musí platit běžní spotřebitelé, má v Německu zhruba 2000 uživatelů, zejména z odvětví náročných na energii. Evropská unie loni zahájila hloubkovou revizi těchto výjimek v Německu.

Gabriel dnes ujistil, že pokud to bude třeba, bude za německé průmyslové zájmy proti EU bojovat.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí