zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spalovna v Lysé bude minimálně ještě několik měsíců odstavená

22.01.2014
Odpady
Spalovna v Lysé bude minimálně ještě několik měsíců odstavená

Spalovna v Lysé nad Labem na Nymbursku bude ještě minimálně několik měsíců odstavená z provozu. Pokračuje spor mezi vedením spalovny a dodavatelem nových filtrů za 5,5 milionu korun, kvůli kterým je spalovna mimo provoz od května minulého roku. Obě strany mají do poloviny února připravit dokumenty, podle kterých se má rozhodnout, jak se spor bude dál řešit. Stále je jednou z variant soud, řekl ČTK jednatel provozující firmy BDW Line Martin Hořák.

"Mají zájem se na něčem dohodnout, ale nevíme jak. Takže se vypracují nějaké dokumenty, které by podpořily naše stanovisko a to jim zašleme," řekl ČTK Hořák. Podle něj má spalovna své stanovisko připravit do konce ledna, dodavatel filtrů poté bude mít dva týdny na reakci. "Rozjetí spalovny předchází vyřešení těchto problémů s tím dodavatelem. Potom do jakéhokoli dalšího kroku jsou minimálně zase nějaké dva měsíce, takže to vůbec není na pořadu dne," dodal Hořák. Obě strany se podle něj shodly na tom, že by nechtěly situaci řešit soudně, ale i tato možnost je stále ve hře. Další variantou vyřešení situace je podle dřívějšího vyjádření firmy také prodej spalovny.

Spalovně nebezpečných odpadů v Lysé nad Labem, která zhruba před rokem po šestileté odstávce obnovila provoz, vznikly problémy kvůli novým filtrům. Spalovna musela kvůli špatné regeneraci filtrů často vypínat provoz a vznikaly jí tím velké ztráty. Od poloviny května je mimo provoz úplně a propustila své zaměstnance.

Spalovnu prodala radnice v Lysé nad Labem přibližně před deseti lety. V roce 2006 ji ale současný majitel, firma BDW Line, vyřadil z ekonomických důvodů z provozu. Náklady na likvidaci nebezpečného odpadu byly údajně příliš vysoké.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí