zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Světové obchodní velmoci chtějí volný obchod s ekologickým zbožím

27.01.2014
Obecné
Světové obchodní velmoci chtějí volný obchod s ekologickým zbožím

Světové obchodní velmoci představily plán na zajištění globálního volného obchodu s ekologickým zbožím. Chtějí tak podpořit boj proti změnám klimatu. O společné iniciativě dnes informovala agentura Reuters.

Čína, Evropská unie, Spojené státy a několik menších vyspělých ekonomik ve společném prohlášení sdělily, že dohoda vstoupí v platnost, jakmile se zapojí určitý rozhodující počet členských států Světové obchodní organizace (WTO).

Iniciativa je součástí úsilí nového šéfa WTO Roberta Azeveda, který chce prolomit zhruba deset let zablokovaná jednání týkající se světového obchodu.

Minulý měsíc ministři 159 členských zemí WTO schválili první globální obchodní dohodu od vzniku této organizace v roce 1995. Dohoda by měla mimo jiné omezit byrokratické překážky obchodu. Měla by ale také obnovit otřesenou důvěru ve schopnost WTO sjednávat smlouvy o globální liberalizaci obchodu. WTO v této souvislosti odhadla, že navrhované zmírnění celních bariér by zvýšilo hodnotu globálního obchodu o jeden bilion dolarů na zhruba 23 bilionů dolarů ročně.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí