zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Další miliarda korun z Bruselu - tentokrát pro autobusy na stlačený zemní plyn

27.01.2014
Ekologická auta
Další miliarda korun z Bruselu - tentokrát pro autobusy na stlačený zemní plyn

Ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský splnil to, co slíbil při nástupu do funkce. V Bruselu minulý týden vyjednal dotaci ve výši jedné miliardy korun na výměnu těch nejstarších a životní prostředí nejvíce znečišťujících autobusů městské hromadné dopravy za ekologické autobusy na stlačený zemní plyn. Alternativní doprava tak pomůže ovzduší v Moravskoslezském, Jihomoravském a Ústeckém kraji a zvýší i kulturu cestování pro občany.

"O vyhlášení výzvy na výměnu starých autobusů za ty na stlačený zemní plyn jsme usilovali od roku 2011. V minulých dnech jsme v Bruselu se zástupci Evropské komise dojednali poslední sporné body, které bránily vyhlášení výzvy na příjem žádostí o dotaci na výměnu autobusů městské hromadné dopravy. Tuto výzvu jsme vyhlásili dnes. Nejstarší, zcela neekologické a neefektivní autobusy můžou být díky až 85% dotaci z EU nahrazeny novými, moderními autobusy na stlačený zemní plyn. Z dotace lze financovat i plnící stanice CNG pro městskou hromadnou dopravu," říká ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.

Za tuto další jednu miliardu korun navíc z prostředků Fondu soudržnosti je možné pořídit zhruba 10 plnicích stanic CNG a zhruba 154 nových autobusů MHD s pohonem CNG, a to při orientační ceně 6,8 milionu korun za autobus a 13 milionů korun za plnicí stanici.

Ze studií, které si nechalo Ministerstvo životního prostředí vypracovat, vyplývá, že obměnou tohoto množství vozidel dojde k roční úspoře emisí ve výši
o 3,54 t tuhých znečišťujících látek,
o 40,2 t oxidů dusíku,
o 8,5 t těkavých organických látek
o 0,008 t polycyklických aromatických uhlovodíků.

Text výzvy je k dispozici na webu Státního fondu životního prostředí: https://www.sfzp.cz/clanek/193/2193/lvii-vyzva-opzp---alternativni-doprava/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí