zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

06.02.2014
Obecné
Krátce - různé

Vědci a ekologové kritizují návrh nového plánu péče v Národním parku Šumava, který je v současnosti na ministerstvu životního prostředí v připomínkovém řízení. Klíčový dokument, který prosazuje Správa Národního parku Šumava, plánuje péči na dalších 15 let a například upravuje bezzásahové území první zóny. Podle ekologů ale některými svými změnami v ochraně přírody ve skutečnosti vyřadí Šumavu z mezinárodně uznávaných národních parků.

V Biskajském zálivu poblíž jihozápadního pobřeží Francie dnes havarovala španělská nákladní loď převážející hnojivo. Informovala o tom agentura Reuters. Po nárazu do hráze se asi 100 metrů dlouhé plavidlo rozlomilo a do moře vytekla část paliva. Všech 12 členů posádky vrtulníky bezpečně evakuovaly.
Loď Luno měla podle všeho problém s motory, když za silného větru narazila do vlnolamu poblíž přístavního města Anglet. To leží u francouzsko-španělských hranic.
Podle starosty města Jeana Espilonda se zatím neví, jaké množství hnojiva loď vezla a zda se náklad dostal do moře. V nádržích bylo asi 120 až 160 krychlových metrů paliva, únik do vody se ale záchranářům podařilo zastavit.

Voda a energie jsou úzce propojeny a jsou na sobě vzájemně závislé. Výroba a přenos energie vyžaduje využití vodních zdrojů, zejména pro vodní a jaderné, ale i tepelné elektrárny. Na druhou stranu, okolo 8 % celkové světové produkce energie se využívá k čerpání, úpravě a rozvodu vody jejím různým uživatelům.

Čtěte více...

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí