zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rakušané nechávají svá auta stát

01.03.2014
Doprava
Rakušané nechávají svá auta stát

Podle experta Markuse Gansterera z rakouského spolku na podporu mobility (VCÖ), stojí průměrné rakouské auto více jak 23 hodin na parkovišti a jednu hodinu z celého dne je v provozu.

Pokles používání automobilů je v rakouským fenoménem, který zasáhl všechny spolkové země. Nejvíce se snížily ujeté kilometry za jeden osobní vůz v Salzburgu, nejmenší úbytek byl v Burgenlandu. Nejméně kilometrů za rok se najezdí soukromými osobními automobily ve Vorarlbergu (11.700), nejvíce pak v Burgenlandu (14.000).ilustrační obrázek

Celkově je v Rakousku přihlášeno okolo 4,6 milionů osobních aut, z nich je více než 600 tisíc využíváno firmami. Okolo 850 tisíc domácností, tj. skoro každá 4. domácnost nevlastní žádný osobní automobil. Ve Vídni je dokonce až 41 % domácností bez automobilu. "Existuje ale také několik domácností, které mají více jak jedno auto. U těchto druhých a třetích aut je počet ujetých kilometrů ještě nižší. Díky silné síti veřejné dopravy je možné si druhé auto tzv. šetřit", říká Gansterer.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO ve Vídni.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí