zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Světová banka schválila vodní elektrárnu v Africe

04.02.2014
Vodní energie
Světová banka schválila vodní elektrárnu v Africe

Rada Světové banky schválila 340 milionů USD na výstavbu vodní elektrárny v oblasti velkých jezer v centrální Africe. Jako globální rozvojový věřitel se banka snaží podpořit výrobu elektřiny v některých z nejchudších a nejvíce konfliktních oblastech kontinentu.

Projekt je součástí balíčku pomoci 1 miliardy USD, který prezident Světové banky Jim Yong Kim přislíbil během návštěvy oblasti velkých jezer v květnu 2013.

Fondy jsou určeny pro všechny země v regionu dodržujících mírovou dohodu zprostředkovanou OSN. Jako Světová banka i OSN se snaží o okamžité zabezpečení politické a ekonomické stability regionu a dát zemím motivaci k udržení míru.

Elektrárna bude využívat vodu z Rusumo Falls mezi Rwandou a Tanzanií, jednoho z horních toků Nilu, který má nakonec generovat 80 MW elektrické energie a zásobovat 62 milionů lidí v Burundi, Rwandě a Tanzanii. Peníze budou rozděleny rovnoměrně mezi všemi třem vládám.

Pouhých 45 % obyvatel Burundi má přístup k elektrické energii. Ve Rwandě pouze 13 % a 15 % v Tanzanii. Boj proti chudobě a taktéž zvýšení hospodářského růstu nejsou možné bez stabilních dodávek elektřiny.

Toto je první velký projekt vodní elektrárny, schválený Světovou bankou po aktualizaci své energetické strategie, na zvýšení podpory vodních elektráren.

V roce 1990 se Světová Banka rozhodla opustit podobné projekty pod tlakem rozvojových agentur, upozorňujících na možné přemísťování obyvatelstva.

Velké hydro projekty pomáhají Světové bance řešit vyrovnání globální energetické potřeby, současně s příslibem snížení emisí skleníkových plynů.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Johannesburgu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí