zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Desítka amerických velkoměst slíbila ekologičtější budovy

09.02.2014
Ekologické stavění, bydlení
Urbánní ekologie
Desítka amerických velkoměst slíbila ekologičtější budovy

Starostové deseti velkoměst ve Spojených státech se ve středu zavázali, že dosáhnou snížení emisí skleníkových plynů z vytápění či klimatizace budov. Pomocí zavádění šetrných technologií a využívání obnovitelných zdrojů energie hodlá Los Angeles, Chicago či Boston omezit množství oxidu uhličitého v ovzduší. Právě velké budovy mají nezanedbatelný podíl na produkci plynů vyvolávajících globální změnu klimatu.

Starostové tří zmíněných měst a Atlanty, Denveru, Filadelfie, Houstonu, Kansas City, Orlanda a Salt Lake City chtějí v rámci podepsané dohody dosáhnout podobné snížení škodlivých emisí, jako kdyby z amerických silnic zmizel milion automobilů. Podle odhadů nevládních ekologockých organizací, které se na projektu podílejí, díky němu obyvatelé desítky měst ročně ušetří miliardu dolarů (přes 20 miliard korun). Na financování projektu se kromě dalších mecenášů podílí například nadace bývalého starosty New Yorku Michaela Bloomberga.

Los Angeles již loni jako první americké velkoměsto začalo požadovat od vlastníků nových či přestavěných budov, aby vyráběli střechy z materiálů odrážejících sluneční paprsky a šetřili tak náklady na klimatizaci a minimalizovali její ekologické dopady. Chicago, Boston či Filadelfie zase nedávno schválily normy umožňující městu měřit, kolik energie spotřebovává jakákoli budova a poté tlačit na jejich vlastníky, aby provoz zefektivnili.

Největším producentem oxidů uhlíku jsou sice v USA velké průmyslové podniky, používání fosilních paliv při výrobě energie pro vytápění, klimatizaci či osvětlení budov však patří k dalším významným zdrojům skleníkových plynů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí