zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda podpořila výměnu emisních stropů i pro menší výrobce

05.02.2014
Ovzduší
Firemní ekologie
Vláda podpořila výměnu emisních stropů i pro menší výrobce

Nová koaliční vláda podpořila senátní návrh, aby se vzájemná výměna emisních stropů mohla týkat také menších výrobců elektřiny a tepla, kteří provozují jen jeden zdroj emisí. Novinářům to na tiskové konferenci oznámil šéf legislativní rady vlády Jiří Dienstbier.

Novelu zákona o ochraně ovzduší předložili senátoři Petr Vícha, Jiří Bis (oba ČSSD) a Pavel Eybert (ODS). Návrh má podle nich odstranit diskriminaci menších provozovatelů vůči větším, neboť současný zákon umožňuje přesouvání emisních stropů pouze mezi stacionárními zdroji jednoho provozovatele.

Doposud vedly výměny podle autorů novely ke snížení celkových emisí. Přesouvání emisních stropů nebude podle tvůrců možné do oblastí, kde jsou překračovány imisní limity, ale spíše je z nich může odvést.

Předloha také mimo jiné uvádí, že výjimku z kompenzačních opatření budou mít investoři silnic s minimálními imisními dopady. Nynější zákon umožňuje výjimku jen u stacionárních zdrojů znečištění. Nová pravidla by také dala pravomoc stanovovat podmínky pro provoz zdrojů znečištění vedle ministerstva životního prostředí a krajských úřadů rovněž obcím s rozšířenou působností. Novela také mění podmínky podávání poplatkových přiznání.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí