zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Českou technologii na recyklaci použitého oleje využijí v Číně

07.02.2014
Recyklace
Českou technologii na recyklaci použitého oleje využijí v Číně

Technologická mise do Číny, organizovaná minulý rok na podzim agenturou CzechInvest, českým Velvyslanectvím v Pekingu a dalšími partnery, pomohla završit spolupráci mezi čínským podnikem Suzhou Cleanet a českou společností Nafigate Corporation a.s. Dohoda umožní čínské firmě využívat ekologickou technologii, která recykluje použitý fritovací olej.

"Jsme velmi rádi, že agentura CzechInvest mohla být součástí příprav, které předcházely podepsání společné dohody signalizující velmi zajímavou spolupráci," říká generální ředitel agentury CzechInvest Marian Piecha.

Z použitého oleje bude možné vyrábět biopolymer a z něj bioplastové obaly, které se samy postupem času rozpadnou a nebudou ve vysoké míře zatěžovat životní prostředí. Česká technologie Hydal, kterou vyvinul tým vědců docentky Ivany Márové z Vysokého učení technického (VUT) v Brně, má oproti svým konkurentům výhodu v tom, že kromě použitého oleje nespotřebovává jiné suroviny, například kukuřici nebo cukr.

"Čínská strana má o biotechnologii velký zájem, protože nabízíme řešení jednoho z velkých tamějších problémů. Čínský trh totiž disponuje obrovskými přebytky použitého jedlého oleje. Ten je odpadní látkou, takže lze dosáhnout výrazně ekonomického provozu biotechnologie Hydal," vysvětluje Ladislav Mareš, předseda představenstva NAFIGATE Corporation.V Číně už se připravuje pilotní linka a současně s ní se bude stavět první továrna.

Během technologické mise agentury CzechInvest a jejích partnerů do Číny na podzim loňského roku si česká a čínská strana vyjasnily své technologické schopnosti a ambice v oboru. Technologická agentura ČR a čínská státní organizace SIPAC (Suzhou Industrial Park Administrative Commitee) na ní zároveň podepsaly Memorandum o porozumění, které bude základem pro financování společných česko-čínských kooperací.

Společnost Nafigate Corporation propojuje experty z oblasti vědy a buduje globální centrum excelence, jehož cílem je transfer hi-tech produktů a inovativních technologií. Kromě biotechnologie přináší na čínský trh projekty zaměřené na vývoj nové energeticky úsporné generace nanovlákenných membrán pro technologie čištění vody, textilní průmysl či baterie. Společnost také provozuje první globální portál o nanovláknech www.nafigate.com (NanoFibers Gateway).

O spolupráci Nafigate Corporation a Suzhou Cleanet informovala také čínská média, např.: CCTV-2 (Business Chanel)(stopáž 0:26), CUTV.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí