zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Velká Polom doporučuje projekt Sbírej-toner.cz

18.02.2014
Odpady
Recyklace
Velká Polom doporučuje projekt Sbírej-toner.cz

Ročně se v Česku vyprodukuje nejméně 3400 tun použitých tonerů a cartridží všech druhů.

Někteří odborníci dokonce hovoří o možná až 5000 tunách. Názory se různí i v tom, jaký podíl z tohoto množství je následně repasován. Může to být 25 %, ale dost dobře i jen 15 %. Na skládkách tak s vysokou pravděpodobností končí většina použitých tonerů a cartridží.

Projekt Sbírej-toner.cz v sobě snoubí jak pomoc životnímu prostředí, tak podanou pomocnou ruku občanům s mentálním hendikepem. Je totiž zaměřen na zpětný odběr použitých tonerů, přičemž jeho organizátor - občanské sdružení Aktipo - za ně od zpracovatelské společnosti KMP Bűrotechnik inkasuje peníze, následně ze sta procent využívané na podporu zařízení pro občany s mentální poruchou. Jak poznamenává prezidentka Aktipo Ing. Klára Noworytová, od zahájení projektu v květnu 2009 do konce loňského roku na tyto účely šlo už celkem 1,566 mil. Kč.

Ročně se takto zpětně odebere 30 tisíc až 45 tisíc tonerů. Aktipo přitom například obci, městu, firmě, škole... zajistí už do tří dnů sběrný box, o jehož odvoz se po naplnění zdarma postará. Aby se předešlo zbytečnému případnému poškození tonerů umisťovaných do boxu, měly by se do něho vkládat alespoň v igelitovém sáčku, ideálně v sáčku a krabičce. Radnice, která do projektu vstoupí registrací na adrese www.sbirej.toner.cz, není svazována žádnou administrativou. Očekává se od ní jen to, že si sama vybere zařízení pro hendikepované spoluobčany, do něhož poputují peníze utržené za použité tonery z >>její produkce<<.

Ing. Petra Turková, jednatelka společnosti KMP Bűrotechnik, popsala osud tonerů, které se k renovaci nehodí: >>Poškozené kusy či tonery, které nejsou vhodné k renovaci, rozebíráme na jednotlivé komponenty - sběrné suroviny. Zbytek nevhodných tonerů pak na vlastní náklady ekologicky likvidujeme.<<

ZKUŠENOST Z VELKÉ POLOMI

Smysluplnost projektu Sbírej-toner.cz pro Moderní obec vyzvedává i starostka obce Velká Polom (okr. Ostrava-město) Ing. Ludmila Bubeníková: >>O projektu jsme se dozvěděli z letáku - a protože vždy přistupujeme k novinkám a možnostem v separaci odpadů velmi vstřícně a pozitivně, přihlásili jsme se prostřednictvím webu k odběru prvního sběrného boxu na toner. Pozoruhodné je, že výtěžek z tohoto druhu odpadu byl od počátku poskytován na dobročinné účely a je tomu tak až doposud.<<

Ve Velké Polomi, obci střední velikosti (k 1. 1. 2014 v ní žilo 2029 trvale hlášených obyvatel), mají k dispozici jeden krabicový box pro odkládání prázdných tonerových nádob. Při naplnění boxu obecní úřad objedná jeho odvoz a současně obdrží novou schránku. >>To pro nás není žádnou zátěží, zejména když víme, že tak přispíváme na dobrou věc,<< potvrzuje starostka.

Z Velké Polomi se zatím odváží zhruba jeden naplněný box ročně. Byť radnice o projektu informuje občany jak na svém webu, tak v místním občasníku, tonery vrací do zpětného odběru především obecní úřad. >>Se žádnými problémy při komunikaci se společností KMP Bűrotechnik jsme se zatím nesetkali,<< říká Ludmila Bubeníková a uzavírá: >>Vstup do projektu můžeme jiným obcím a městům plně doporučit.<<

Projekt s podporou místopředsedkyně Senátu PČR

Od samého počátku projektu Sbírej-toner.cz je jeho patronkou místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Mgr. Miluše Horská. >>Byl mně hned sympatický. Zapojování firem, ale i široké veřejnosti ve prospěch dobré věci bylo vždy mým cílem. Proto podporuji tento ekologicko-charitativní projekt, z jehož finančního výtěžku je podporováno hned osm zařízení pro spoluobčany s mentálním postižením. Získané peníze se používají na konkrétní účely: zvelebení prostor, výlety klientů, nákupy kompenzačních pomůcek, dofinancování asistenční služby apod. Jsem nadšena, že úsilí lidí, kteří za projektem stojí, nezůstalo bez odezvy,<< říká senátorka.

Podle jejích slov by si projekt zasloužil ještě větší podporu veřejnosti. Potenciál pro sběr použitých tiskových kazet zůstává stále veliký. A protože si projekt nežádá od dárců bezprostředně žádné finanční prostředky, může oslovit daleko více lidí. >>Jde jen o to, udělat první krok a stát se součástí velké skupiny, která vidí za hranice svých domovů, kanceláří a osobních životů. Vzniká zde zajímavý prostor i pro zapojení obcí a měst. Nejenže se v jejich úřadech spotřebuje nemalé množství tiskových kazet. Ale tyto subjekty mají blízko k občanům a firmám ve svém okolí a mohou na ně svým příkladem dobře působit a rozšířit povědomí o projektu,<< uzavírá Miluše Horská.

AUTOR: IVAN RYŠAVÝ

Už vím, kam s ním!
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí