zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

O skládce v Chýni u Prahy bude rozhodovat soud

11.02.2014
Odpady
O skládce v Chýni u Prahy bude rozhodovat soud

Ve sporu týkajícím se skládky v Chýni u Prahy bude rozhodovat soud. Středočeský krajský úřad změnil rozhodnutí stavebního úřadu v Hostivici, který nařídil úpravy na skládce, a potvrdil projekt plánovaného lesoparku na místě skládky. Proti rozhodnutí někteří vlastníci dotčených pozemků podali žalobu. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.

Podle zástupce ombudsmana Stanislava Křečka stavební úřad v Hostivici s krajským úřadem dlouhodobě tolerují nepovolené navážení výkopové zeminy na skládku a s tím spojené rozsáhlé terénní úpravy. Kraj tvrdí, že na výhrady veřejného ochránce práv vždy reagoval v souladu se zákonem.

"V současné době Krajský soud v Praze zamítl návrh několika vlastníků pozemků na okamžité ukončení prací na jejich pozemcích," uvedla Mertinová.

Křeček upozorňuje na to, že provozovatel terénní úpravy vydává za rekultivaci skládky. Místo ní se údajně na skládce hromadí výkopová půda, která tam nemá co dělat. Křeček chce o nečinnosti úřadů informovat Sněmovnu. Podle Mertinové jsou součástí obnovy krajiny narušené skládkou i terénní úpravy a krajskému úřadu není známo, že by existoval zákonný důvod pro zahájení řízení o správním deliktu.

Stavební úřad podle Křečka dosud neuložil za zavážení skládky žádnou pokutu a navíc schválil projekt lesoparku a nařídil řízení o provedení nezbytných úprav vedoucích k realizaci tohoto projektu. "Lesopark by měl vzniknout po provedení terénních úprav, které nařídil stavební úřad," dodala Mertinová. Vlastníci pozemků podle ní podali žalobu, protože s tímto projektem zřejmě nesouhlasí.

Kancelář veřejného ochránce práv kauzu sleduje od roku 2006. Už tehdy po šetření na místě informovali pracovníci kanceláře ombudsmana o údajných pochybeních kraj i ministerstvo pro místní rozvoj. Náprava podle nich nenastala, proto se výzva v roce 2010 opakovala. Na situaci na skládce opakovaně upozorňuje také veřejnost.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí