zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve Slavkovském lese je nová chráněná památka Čertkus

23.02.2014
Chráněná území
Ve Slavkovském lese je nová chráněná památka Čertkus

Slavkovský les má od ledna nové maloplošné chráněné území. Je jím přírodní památka Čertkus nedaleko Horního Kramolína na Tepelsku. Památku vyhlásila Správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Slavkovský les. Území má rozlohu 42 hektarů, informovala dnes ČTK Jan Rolková ze Správy CHKO.

"Svůj název Čertkus dostalo území po čertkusu lučním - hostitelské rostlině vzácného motýla hnědáska chrastavcového, která se zde hojně vyskytuje. Předmětem ochrany území jsou druhově pestré vlhké, rašelinné a slatinné louky s množstvím vzácných a chráněných druhů rostlin, například tolijí bahenní, kosatcem sibiřským, omějem vlčím morem a několika druhy orchidejí a velmi vzácných ostřic," popsala Rolková.

V území se od poloviny 20. století zemědělsky nehospodařilo, mimo jiné také proto, že je od té doby také součástí vodárenského ochranného pásma nádrže Podhora. Historický vývoj území zde umožnil přežití jedné z největších populací hnědáska chrastavcového v Česku. Ten patří k nejohroženějším denním motýlům v Evropě.
Kromě hnědáska chrastavcového je tu ale dalších 47 druhů denních motýlů, 248 druhů cévnatých rostlin a 159 druhů mandelinkovitých a nosatcovitých brouků. Území je i významným hnízdištěm vzácných druhů ptáků, především chřástala polního a bekasiny otavní.

Padesátiletá absence hospodaření v lokalitě sice umožnila přežití vzácných druhů rostlin a živočichů a ochránila je před zničením nešetrnými zemědělskými či lesnickými zásahy, zároveň se zde ale pomalu šířily dřeviny a zmenšovala se plocha cenných lučních stanovišť. Proto se Správa CHKO Slavkovský les rozhodla území vyhlásit jako přírodní památku a zpracovala pro něj plán péče včetně vyřezávání náletů a ručního kosení částí luk.

"Správné naplánování těchto zásahů není vůbec jednoduché. Kosení luk je nezbytné provádět v době letu dospělých hnědásků, aby nemohlo dojít k poškození ještě nevylíhnutých housenek nebo naopak už nakladených motýlích vajíček. Doba letu dospělců se ale může každý rok významně lišit v závislosti na průběhu počasí," popsala Pavla Tájková ze Správy CHKO. Ochrana území by ale podle správy CHKO nebyla možná bez spolupráce s vlastníky pozemků.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí