zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

USA si kvůli podpoře solární energie stěžují u WTO na Indii

14.02.2014
Solární energie
Šlendryján
USA si kvůli podpoře solární energie stěžují u WTO na Indii

Spojené státy dnes zahájily nové kroky proti Indii kvůli jejímu programu solární energie. Některá jeho pravidla prý jsou diskriminační vůči americkým výrobcům, Washington se kvůli nim proto obrátil na Světovou obchodní organizaci (WTO). Sdělil to dnes šéf Úřadu obchodního zmocněnce USA Michael Froman. Je to přitom už podruhé, co se Washington kvůli indickému solárnímu programu na WTO obrací.

Spojené státy tak poprvé učinily už loni v únoru. Tehdy uvedly, že indický solární program působí diskriminačním způsobem vůči použití amerického solárního zařízení, když od výrobců solární energie vyžaduje, aby používali fotovoltaické články a moduly indické výroby, a když nabízí pobídky těmto výrobcům za to, že místo dovezených produktů používají zařízení domácí výroby.

Američtí činitelé doufali, že druhá fáze solárního programu na obavy Washingtonu zareaguje. Nyní ale podle agentury Reuters tvrdí, že američtí producenti by mohli pocítit ještě větší újmu, protože pravidla tohoto programu byla rozšířena tak, aby se vztahovala na takzvané tenkovrstvé technologie. Ty tvoří většinu vývozu amerických solárních produktů do Indie.

Indie na dřívější obvinění Spojených států odpověděla loni v dubnu, když Washington požádala, aby vysvětlil své vlastní pobídky poskytované americkým společnostem, jež využívají místní pracovní sílu a produkty v obnovitelné energii a vodních projektech.

Pokračujícímu obchodnímu sporu mezi oběma spojenci předcházel nedávný incident, kdy byla v USA podrobena tělesné prohlídce indická diplomatka v souvislosti s obviněním z vízového podvodu a ze lži. Žena byla následně z USA vyhoštěna. Indie v reakci na to vyzvala v lednu USA, aby stáhly z amerického velvyslanectví v Dillí jednoho ze svých diplomatických pracovníků, čemuž Washington vyhověl.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí