zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Programové prohlášení: energeticky úsporné budovyjako jedna z priorit. Dokáže nová vláda vytvořit dlouhodobý podpůrný program?

13.02.2014
Ekologické stavění, bydlení
Programové prohlášení: energeticky úsporné budovyjako jedna z priorit. Dokáže nová vláda vytvořit dlouhodobý podpůrný program?

Vláda bude podporovat "zateplování soukromých i veřejných budov", stojí hned na dvou místech v programovém prohlášení, které dnes kabinet Bohuslava Sobotky projedná a zřejmě schválí. Zda jde jen o všeobecný slib, nebo zda vláda vytvoří dlouhodobý stabilně financovaný program pro energeticky úsporné renovace soukromých a veřejných budov, se ukáže v následujících měsících.

Času přitom není nazbyt. Jen z evropských fondůlze v příštím období na energeticky úsporné renovace veřejných budov a bytových domů efektivně alokovat celkem 75 miliard korun. Obě zodpovědná ministerstva, Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo životního prostředí,by měla co nejdříve zrevidovat podklady, které připravila předchozí vláda. Ta sice ve všech textech týkajících se nových operačních programů podporu úspor energie v budovách uvedla, ale vyčlenila na ni nedostatečné prostředky a nastavila chaotické podmínky.

Pozornost musí vláda věnovat také pokračování programu Nová zelená úsporám,který je určen pro rodinné domy. V případě výpadku příjmů z povolenek, který se dá v tomto i v příštím roce kvůli derogacím očekávat, musí vláda zajistit dofinancování programu z národních prostředků. I tento scénář se přitom státní kase vyplatí. Během jednoho roku se do ní totiž vynaložené prostředky vrátí [1].

Pokud obě oblasti nový kabinet dobře sladí, lze do roku 2020 ve stabilním programu, který by pomáhal domácnostem i institucím s energeticky úspornými renovacemi, efektivně využít až 12 miliard korun podpor ročně.Taková podpora by ekonomice přineslarůst zhruba o jeden procentní bod HDP každý rok a 35 tisíc nových pracovních míst napříč republikou.

Vládě by se tak podařilo jedním nástrojem podpořit více priorit z programového prohlášení. Tedy nastartování ekonomického růstu, vytvoření nových pracovních míst, podpora malého a středního podnikání nebo zajištění energetické bezpečnosti.

Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance asociací podporující energeticky úsporné stavebnictví, řekl:

"Je pozitivní, že programové prohlášení obsahuje závazek podporovat snižování energetické náročnosti veřejných a soukromých budov i zajištění dostatečných prostředků pro program Nová zelená úsporám. Zda bude v České republice ale skutečně fungovat dlouhodobý stabilní program podporující energeticky úsporné renovace, který si vytvoří důvěru žadatelů, se ukáže až na konkrétních krocích vlády. Ta musí vedle financování Nové zelené úsporám vyčlenit dostatek prostředků z evropských fondů a zajistit koherentní podmínky ve všech programech."

Kontakt:

Mgr. Jana Kubáňová, koordinátorka komunikace, tel.: 774 422 910, email:jana.kubanova@sanceprobudovy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí