zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Jičínsku a Náchodsku vzniknou nová chráněná území

15.02.2014
Chráněná území
Na Jičínsku a Náchodsku vzniknou nová chráněná území

Veselský háj na Jičínsku a lokalita Dubno - Česká Skalice na Náchodsku se stanou dalšími zvláště chráněnými územími v Královéhradeckém kraji. Veselský háj by měl získat status přírodní památky, lokalita Dubno by měla být přírodní rezervací. Rozhodli o tom radní Královéhradeckého kraje. Obě lokality budou zahrnuty do soustavy významných evropských přírodních lokalit Natura 2000. ČTK to dnes řekl Petr Vinklář z tiskového oddělení hejtmanství.

Veselský háj leží v katastrálních územích Vysoké Veselí, Staré Smrkovice, Chotělice, Smidary a Velešice na hranicích okresů Jičín a Hradec Králové. Má rozlohu 444 hektarů. "Lokalita je významná cenným lesním ekosystémem dubů a habřin s dubem letním a poskytuje vhodné podmínky pro silně ohrožené druhy rostlin, jako hvozdík pyšný, kosatec sibiřský a další zvláště chráněné druhy," uvedl radní pro životní prostředí Jan Tippner.

Lokalita Dubno - Česká Skalice má rozlohu necelých 81 hektarů. Výjimečná je výskytem jasanových a olšových luhů. V chráněných lokalitách nelze bez souhlasu příslušného orgánu ochrany přírody například nově stavět, používat chemické prostředky, zřizovat skládky či vyznačovat turistické cesty.

V Královéhradeckém kraji bylo dosud vyhlášeno přes 60 přírodních památek a rezervací. Z lokalit vyhlášených v posledních letech mezi ně patří například Plachta v Hradci Králové, Vejsplachy u Vrchlabí, lokalita U Čtvrtečkova mlýna na Rychnovsku nebo Hřídelecká hůra na Jičínsku.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí