zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

21.02.2014
Obecné
Krátce - různé

Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo na konci roku 2013 společné metodické doporučení pro stavební a vodoprávní úřady týkající se typologie a realizace tepelných čerpadel pro využití energetického potenciálu podzemních vod a horninového prostředí z vrtů. Dokument je dostupný na stránkách Ministerstva zemědělství: http://eagri.cz/public/web/file/287854/Tepelna_cerpadla.pdf

Výrobce a prodejce biopotravin Country Life chystá expanzi do dalších měst v Česku prostřednictvím franšíz. Začít s ní chce ale nejdříve v příštím roce, řekl HN majitel společnosti Otakar Jiránek. Nyní firma vlastní šest obchodů a tři samoobslužné restaurace v Praze a okolí. Loni zvýšila tržby o 15 procent na 280 milionů korun, což bylo nejvíce v její historii. Loňský čistý zisk odhaduje nad osmi miliony korun, tedy minimálně o polovinu vyšší než o rok dříve.

Firma Safina zpracovávající materiály s obsahem drahých kovů oznámila, že na základě vlastního aplikovaného výzkumu dosáhla výrazného technického zdokonalení procesu rafinace stříbra. Nová metoda umožňuje společnosti rozšířit dosavadní rafinační kapacitu o více než 100 procent. Bude schopna recyklovat 750 tun materiálu ročně, z něhož vytěží 200 tun stříbra. Stříbro bývá součástí elektrotechniky, katalyzátorů, používá se ve sklářství a podobně.

Nová ŠKODA Octavia bude brzy k dispozici poprvé také s pohonem na zemní plyn. Světová premiéra vozu ŠKODA Octavia G-TEC se uskuteční začátkem března v Ženevě. Česká automobilka tak po modelu ŠKODA Citigo představí svůj druhý model, poháněný zemním plynem. Ekologická forma pohonu bude k dispozici jak pro model Octavia, tak pro model Octavia Combi.

plyn

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí