zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

CITES - vydávání výjimek ze zákazu obchodních činností

25.02.2014
Příroda
CITES - vydávání výjimek ze zákazu obchodních činností

Jaká je role stanoviska AOPK při vydávání těchto výjimek?

Obchodování s ohroženými druhy rostlin a živočichů pro obchodní účely je právem EU velmi silně omezeno a podrobně regulováno. Základem právní úpravy je zejména ustanovení čl. 8 nařízení (ES) č. 338/97.

Nákup, nabízení ke koupi, nabývání pro obchodní účely, veřejné vystavování pro obchodní účely, využívání pro obchodní zisk a prodej, držení za účelem prodeje, nabízení k prodeji nebo převážení za účelem prodeje exemplářů druhů zařazených do přílohy A je zakázáno.

Výjimku pro exempláře podle čl. 8 odst. 3 písm. d) nařízení (ES) č. 338/97 lze udělit pouze tehdy, jestliže žadatel ubezpečil příslušný výkonný orgán, který konzultoval příslušný vědecký orgán, že byly splněny podmínky článku 48 nařízení Komise (ES) č. 865/2006, a že dané exempláře se narodily a byly odchovány v zajetí nebo byly uměle vypěstovány v souladu s články 54, 55 a 56 tohoto nařízení. Příslušným výkonným orgánem je podle zákona č. 100/2004 Sb., o obchodování s ohroženými druhy, krajský úřad (KÚ). Vědeckým orgánem je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK).

Žadatel předloží žádost o výjimku ze zákazu obchodních činností příslušnému krajskému úřadu. Krajský úřad si (prostřednictvím elektronického systému Registr CITES) vyžádá stanovisko AOPK a po provedeném správním řízení, kde je toto stanovisko jedním z podkladů, vydá rozhodnutí, kterým výjimku ze zákazu obchodních činností povolí či nepovolí.

Odpovědným orgánem, na kterém je rozhodnutí, zda bude či nebude vydána výjimka, je tedy výkonný orgán (krajský úřad) a nikoliv AOPK (KÚ musí s AOPK povinně konzultovat, ale posoudit, zda jsou splněny podmínky pro vydání výjimky a provést veškeré s tím spojené správní úvahy musí KÚ sám).

Bez řádného odůvodnění by se však KÚ neměl postavit proti stanovisku AOPK (v nařízení to není řešeno výslovně, ale dikce nařízení směřuje k tomu, že stanovisko vědeckého orgánu hraje v řízení o vydání výjimky zcela mimořádnou roli); v tomto duchu je ze strany MŽP vůči KÚ vykonáváno též dlouhodobé a soustavné metodické vedení (významně akcentována nutnost postupovat v souladu se stanoviskem AOPK).

Autor: Mgr. Lucie Procházková, Ph.D.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí