zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kilometr pod korunu, tolik stojí jízda novou Octavií na zemní plyn (CNG)

24.02.2014
Ekologická auta
Kilometr pod korunu, tolik stojí jízda novou Octavií na zemní plyn (CNG)

Ekonomicky i ekologicky bude jezdit nová Octavie G-Tec.

Přibližně od června začne Škoda Auto prodávat model Octavia G-Tec s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). Spotřeba stlačeného zemního plynu v ČR během posledních pěti let vzrostla trojnásobně. Nádrže jsou umístěny pod podlahou a nezmenšují velikost zavazadlového prostoru či místo pro posádku. Octavia G-Tec ujede na stlačený zemní plyn 410 kilometrů. Řidič dobře zacházející s plynovým pedálem může dojet z Prahy do Brna a zpět pouze na CNG a bez tankování.

Kilometr pod korunu

Spotřeba činí 5,4 metru krychlového (3,5 kilogramu) plynu. Cena metru krychlového CNG se v Česku pohybuje cca mezi 18 až 19 korunami, ceny v kilogramech jsou cca 25 až 26 korun. Kilometr ujetý s touto Octavií přijde tedy na méně než 1,-Kč.Zážehový čtyřválcový motor 1,4 TSI dokáže jet i na benzin. Nádrž na toto palivo zůstala zachována. Celkově může vůz na palivo z obou nádrží ujet až 1330 kilometrů.

K úspoře paliva pomáhá i systém stop&start a rekuperace brzdné energie. Škodovce napomůže i snaha EU, připravující směrnici o zavedení infrastruktury pro alternativní paliva. Nařizuje členským státům zajistit veřejně přístupnou infrastrukturu pro dodávku CNG s definovanými vzdálenostmi mezi čerpacími stanicemi, jež umožní provoz vozidel na CNG na celém území EU, a určitý počet ČS v městech.

Na CNG nyní v ČR jezdí skoro 7000 vozů. CNG se stále více využívá ve státní správě a samosprávě, státních organizacích i soukromých firmách. Škoda začala už lońský rok prodávat i nejmenší model Citigo ve verzi na CNG. Tento typ pohonu bude připraven zřejmě i pro další modely Škoda.

ZDROJ: Enviweb.cz, Aktualne.cz, upraveno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí