zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dvacet významných stromů dobrovolně ošetří certifikovaní stromolezci

07.03.2014
Příroda
Dvacet významných stromů dobrovolně ošetří certifikovaní stromolezci

V průběhu jarních měsíců proběhne díky projektu Zdravé stromy pro zítřek odborná péče o dvě desítky stromů z deseti krajů republiky. Ošetření, jejichž cílem je zlepšit zdravotní stav a zajistit bezpečnost stromů, zdarma provedou certifikovaní Evropští arboristé. Jedná se o ukázková ošetření, a tak stromolezci veřejnosti předvedou, jak se strom šetrně ořezává nebo jak se instalují bezpečnostní vazby. Zdravé stromy pro zítřek letos již po páté pořádá Nadace Partnerství, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, o. s. a Mendelova univerzita v Brně. Podrobnosti o projektu, jehož hlavním cílem je podpora včasné a kvalitní péče o stromy, jsou dostupné na webových stránkách www.zdravestromy.cz.

K ukázkovému ošetření obce, školy, spolky a další organizace přihlásily celkem 56 stromů. Všechny stromy na podzim navštívili studenti a odborníci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity. "Na místě jsme posoudili stav stromů například z hlediska vitality nebo stability a doporučili zákroky, které by se měly provést. Naši studenti tak získali cennou praktickou zkušenost a majitelé stromů zase hodnocení, které mohou využít při budoucí péči. Všechny hodnocení je možné si prohlédnout na portále www.stromypodkontrolou.cz, říká Jaroslav Kolařík z Mendelovy univerzity.

Ze všech přihlášených a ohodnocených stromů komise vybrala 20 stromů k ukázkovým ošetřením. Na vlastní náklady je provede 41 stromolezců, kteří vlastní certifikát European Tree Worker (Evropský arborista) a do projektu se dobrovolně zapojili. "Na stromech obvykle odstraňují suché, poškozené či nevhodně rostoucí větve, stabilizují je, instalují dynamickou nebo statickou vazbu a odlehčují jejich korunu," objasňuje Světlana Vávrová ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, která certifikované arboristy sdružuje.

"Stromy k ošetření jsme vybrali podle jejich zdravotního stavu a z něj vyplývající potřebnosti zásahu. Přihlíželi jsme ale také k významu stromu pro dané místo a komunitu. Některé z nich jsou památné, jiné zase k místu neodmyslitelně patří a tvoří jeho charakter, vysvětluje Hana Zuchnická z Nadace Partnerství. Hlavním cílem Zdravých stromů pro zítřek je zvyšování povědomí o důležitosti pravidelné a hlavně odborné péče o stromy, což v naší republice stále ještě není samozřejmostí a v některých obcích a městech stromy ještě stále neodborně ořezávají například hasiči nebo technické služby. Veřejnost může projekt podpořit zasláním DMS STROM na číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, na péči o stromy půjde 28,50 Kč. Více na www.darcovskasms.cz

Informace o Zdravých stromech pro zítřek: www.zdravestromy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí