zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Moravská Třebová otevřela městskou kompostárnu

07.03.2014
Bioodpady
Moravská Třebová otevřela městskou kompostárnu

Moravská Třebová dnes otevřela novou městskou kompostárnu, kterou vybudovala za více než devět milionů korun. Budou se do ní svážet zbytky vznikající při údržbě veřejné zeleně i zahrad obyvatel. Sníží se tak asi o pětinu množství odpadu ukládaného na skládku, což požadují i předpisy Evropské unie.

"Občané mohou zelený odpad vozit do dvou sběrných dvorů ve městě, dvakrát ročně také přistavujeme kontejnery do ulic," řekl ČTK vedoucí odboru životního prostředí Pavel Báča.

Kompostárna s roční kapacitou 1500 tun biologicky rozložitelných odpadů vznikla na rekultivované skládce v areálu Technických služeb v Linharticích. Vzniklý kompost se bude využívat při údržbě městské zeleně nebo soukromých pozemků občanů. Moravská Třebová ročně vyprodukuje ze svých ploch asi 1000 tun. Náklady na stavbu kompostárny dosáhly více než devíti milionů korun včetně technologie, Moravská Třebová většinu peněz získala z evropské dotace.

Kompostárny již provozuje několik měst v regionu. Kromě pardubické, kam ukládá zelený odpad i Chrudim, je postavily například Králíky nebo Lanškroun, Hlinsko a Litomyšl využívají zařízení vybudovaná pro více obcí mikroregionu. Výstavbu letos chystají také Svitavy.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí