zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Indonéští islámští duchovní vydali fatvu na ochranu přírody

09.03.2014
Politika
Indonéští islámští duchovní vydali fatvu na ochranu přírody

Indonéská nejvyšší rada islámských duchovních vydala náboženský výnos - fatvu - proti nelegálnímu lovu a obchodu s ohroženými zvířaty v zemi. Informovala o tom dnes agentura AFP. Světový fond na ochranu přírody (WWF) krok indonéských duchovních ocenil jako první svého druhu na světě.

Fatva, kterou vydala Indonéská rada ulemů, označila zmíněné aktivity za "neetické, nemorální a hříšné", řekl AFP činitel rady Asrorun Ni'am Sholeh. "Všechny aktivity, jejichž následkem je hubení volně žijících zvířat bez ospravedlnitelného náboženského pozadí nebo právního povolení, jsou haram (zakázané)," dodal.

"Kdokoli vezme život, zabije generaci. To není omezeno na lidi, ale také na další žijící stvoření boží, zvlášť pokud umírají zbytečně," upozornil činitel rady.

Indonésie, která má 250 milionů obyvatel, je nejlidnatější muslimskou zemí na světě. Zůstává ale otázkou, zda bude mít fatva nějaký praktický dopad. Její vyhlášení nemá žádný právní význam, ale duchovní doufají, že se stane morálním apelem, který pomůže chránit volně žijící zvířata v Indonésii včetně kriticky ohrožených tygrů, orangutanů či nosorožců.

Rozsáhlá, rozmanitá a unikátní škála volně žijících zvířat v Indonésii je pod stále větším tlakem. Jejich přirozené životní prostředí se zmenšuje kvůli rozmachu měst a vesnic, často nelegálnímu kácení lesů a rozšiřování zemědělské půdy. Některé druhy zvířat včetně slonů jsou terčem pytláků, kteří pak části jejich těl pašují například pro použití v tradiční čínské medicíně či při výrobě dekorativních předmětů.

Podle indonéského zákona je za obchod s chráněnými zvířaty možné udělit maximálně pět let vězení a 100 milionů rupií (asi 173.000 korun) pokuty.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí