zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dvoudenní cesta ministra životního prostředí Richarda Brabce po Moravskoslezském kraji

10.03.2014
Politika
Dvoudenní cesta ministra životního prostředí Richarda Brabce po Moravskoslezském kraji

Dne 6. a 7. března se ministr životního prostředí Richard Brabec rozjel na návštěvu do Moravskoslezského kraje.

Cesta po regionu začala zastávkou na Záchranné stanici živočichů v Bartošovicích, kde si prohlédl areál s výběhy a kójemi pro zraněná divoká zvířata, která se připravují na návrat do přírody. Při diskusi s vedoucím stanice Petrem Orlem ministr Brabec ocenil práci záchranných stanic, které často bojují s nedostatkem peněz, a zmínil se také o jejich financování: "Letos je pro záchranné stanice vyhrazeno od MŽP 5 150 000 Kč. O další peníze můžou ale žádat prostřednictvím vypsaných výzev v rámci Operačního programu Životní prostředí."

Po krátké prohlídce úbočí Veřovických vrchů s ukázkou vzácných rostlin, péče o ustupující druhy dřevin a výstupu na rozhlednu na Velkém Javorníku se ministr Richard Brabec ve Valašském Meziříčí setkal se zástupci nevládních neziskových organizací. Diskutoval s nimi o možnostech řešení palčivých otázek, jak zlepšit kvalitu znečištěného ovzduší v regionu.

Druhý den ministr Brabec vyslechl prezentaci projektu EMISE studentů Slezského gymnázia v Opavě. Studenti představili výsledky své práce v terénu při obhlídce způsobů topení v domácnostech a nastínili možnosti, jak v Opavě a okolí snížit množství zplodin a škodlivých látek v ovzduší. Ministr udělil projektu záštitu, navrhl jeho rozšíření po celém Moravskoslezském kraji a zmínil se také o finanční podpoře. "Chceme, aby se projekt z Opavy dostal dál, aby se stal pilotem nejen v Moravskoslezském kraji, ale i po celé republice," řekl ministr a dodal: "budou pokračovat i kotlíkové dotace, v kraji bylo za 3 roky vyměněno zhruba 5 000 kotlů za 200 milionů Kč, ale je jich třeba vyměnit ještě tisíce." Znečištění ovzduší pochází stejnou měrou z průmyslu jako z lokálních topenišť a dopravy.

O kvalitě ovzduší i původcích jeho znečištění debatoval ministr Brabec také na Krajském úřadu v Ostravě s členy Pracovní skupiny Moravskoslezského kraje - hejtmanem, primátory i starosty měst a představiteli velkých průmyslových podniků v regionu. Moravskoslezský kraj volá po další výzvě na kotlíkové dotace, zatraktivnění Nové zelené úsporám pro kraj nebo třeba po sjednocení jednotlivých dotačních programů do jednoho společného fondu.

V rámci návštěvy kraje si ministr Brabec prohlédl i Laguny Ostramo, které patří k největším starým ekologickým zátěžím, na jejichž likvidaci bylo proinvestováno přes 1,6 mld. Kč.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí