zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

11.03.2014
Obecné
Krátce - různé

Češi a Maďaři jezdí MHD nejčastěji z celé EU, kola v ČR velkou oblibu nemají
Využíváte MHD každý den? Pak patříte mezi čtvrtinu Čechů, kteří se po městě dopravují stejně. Oproti evropskému průměru jezdí Češi ve městě poměrně málo autem, jízda na kole je pak spíše výjimka. Problémy s vysokou dopravní zátěží ve městech by lidé v ČR nejčastěji řešili zákazem kamionů. Ukázal to nový Eurobarometr.

Největší ruská společnost Gazprom je předním poskytovatelem zemního plynu do Turecka. Gazprom prodal v loňském roce 162 miliard m3 zemního plynu do Evropy a z toho 26,6 miliardy m3, tedy 16 procent do Turecka. Turecko i nadále pro své značné potřeby zemního plynu udržuje smlouvy i s jinými zeměmi a plyn importuje také z Íránu, Ázerbájdžánu, Alžírska a Nigérie.

Ministerstvo pro životní prostředí vypsalo otevřenou veřejnou zakázku na realizaci informační kampaně k propagaci přínosů evropských fondů. Kampaň by se měla zaměřit na odbornou veřejnost. Předpokládaná hodnota zakázky 17,4 milionu korun. Uchazeči o zakázku musí poskytnout jistinu ve výši 300 tisíc korun. Do tendru se lze hlásit do 26. března.

Rozhodnutí ekvádorské justice odsoudit americkou společnost Chevron k vysoké pokutě za znečištění ropou bylo zkorumpované. Včera k tomu dospěl newyorský soudce Lewis Kaplan. Vyhověl tím žalobě Chevronu a zároveň zakázal ekologickým aktivistům, aby pokutu vymáhali na území Spojených států. Soudce nalezl "jasné a přesvědčivé důkazy", že tým právníka Stevena Donzigera uplatil ekvádorského soudce, aby v roce 2011 odsoudil Chevron k pokutě 18 miliard dolarů (358 miliard Kč) ve prospěch venkovanů z oblasti Lago Agrio. Ti zažalovali Chevron za škody způsobené v ekvádorských deštných pralesích v letech 1964-1992 ropnou společností Texaco, kterou Chevron v roce 2001 koupil. Ekvádorský vyšší soud loni pokutu snížil na 8,8 miliardy dolarů (175 miliard Kč).

Začátkem roku obyvatele čínských měst dusil hustý smog. Právě ochrana životního prostředí bude jedním z hlavních témat každoročního zasedání čínského parlamentu - Všečínského shromáždění lidových zástupců, které dnes v Pekingu začíná. Někteří z více než dvou tisíc delegátů chtějí dokonce na zasedání přijít v ochranné roušce na obličeji na protest proti alarmujícímu stavu ovzduší a mluví se i o schvalování ekologických daní. Kromě ekologických témat bude zveřejněn také vládní rozpočet na rok 2014, včetně chystaných výdajů na obranu. Ty minulý rok vzrostly o 10,7 procenta na 720 miliard jüanů (asi 2,3 bilionu korun) a čeká se jejich další zvýšení.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí