Sobota, 20. dubna 2024

Senát zřejmě podpoří mírné zvýšení limitů pro recyklaci obalů

Senát zřejmě podpoří mírné zvýšení limitů pro recyklaci obalů

Nové limity pro recyklaci obalů zřejmě budou v příštích letech pouze mírně zvýšeny na úroveň, kterou přes výhrady ekologů stanovila Sněmovna. Senát to pravděpodobně nezmění. Doporučil mu to dnes téměř jednomyslně jeho výbor pro životní prostředí. Rozhodl tak přes námitky, že navrhované limity jsou vyšší, než po Česku požaduje platná evropská směrnice.

Senátoři se také pozastavovali nad tím, že plánované cíle zaostávají za skutečným objemem recyklace obalů v Česku. "Stanovujeme limity, které překračujeme. Nemá to žádný motivační vliv," poznamenal místopředseda senátorů ODS Miloš Vystrčil. Nižší hodnoty ale mají podle zástupců ministerstva životního prostředí umožnit jejich splnění i v případě propadu na trhu recyklace obalů.

Sněmovní verze novely zákona o obalech stanovila celkový cíl recyklace pro roky 2015 a 2016 na 60 procent. Návrh podporovaný ekology, za který se postavil také nový ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), předpokládal pro rok 2016 celkový recyklační cíl 65 procent.

Novela v případě papírového odpadu a skla zvyšuje limit ze 70 na 75 procent v roce 2016, zatímco evropská norma je 60 procent. U plastů se limit zvyšuje z 27 na 45 procent (norma EU stanoví 22,5 procenta), u kovového odpadu z 50 na 55 procent (norma EU stanoví limit 50 procent a u dřevěného odpadu limit ponechává na 15 procentech v souladu s evropskou směrnicí. Zvýšení souvisí s očekávanou změnou limitů v rámci EU.

Stanovené hranice pro recyklaci jsou v Česku podle ministerstva stabilně překračovány. Podle předloňských údajů se v ČR recyklovalo 85 procent papírového odpadu, 80 procent skleněného odpadu, 68 procent kovového odpadu, 58 procent plastů a 25 procent dřevěného odpadu.

Novela má také do českého právního řádu zavést evropskou směrnici, která rozšiřuje názorné příklady konkrétních výrobků, zda mají nebo nemají být považovány za obaly. Členské státy ji měly do právních řádů začlenit do loňského září. Evropská komise už kvůli prodlevě s Českem zahájila sankční řízení.

Za obaly nebudou považovány například samostatně prodávané balící papíry, květináče určené pro celou dobu života rostliny, voskové vrstvy na sýrech, střívka uzenin nebo nádoby na svíčky. Ramínka na šaty nebudou obalem v případě, že budou prodávána samostatně. Obalem budou naopak krabičky od zápalek nebo mlýnky na koření, které nelze znovu plnit.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů