zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

13.03.2014
Obecné
Krátce - různé

Polská vláda schválila návrh zákona, jehož cílem je uspíšit těžbu plynu z břidlicových ložisek a snížit závislost Polska na dodávkách z Ruska. Novou legislativu, která má omezit byrokracii a regulační překážky, však ještě musí odsouhlasit parlament. Průzkumné práce donedávna zdržovaly byrokratické průtahy. To spolu s obtížnými geologickými podmínkami přimělo k odchodu z Polska americké firmy ExxonMobil, Talisman Energy a Marathon. Premiér Donald Tusk ke konci loňského roku v zájmu urychlení prací na průzkumu břidlic vyměnil ministra životního prostředí a hlavního geologa.

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor chce začít prodávat svůj první elektrický vůz na baterie v roce 2016. Hyundai se doposud soustředilo na vývoj aut na vodík - elektrické vozy s dobíjecími bateriemi vyvíjela sesterská společnost Kia Motors. Ta oznámila, že začne příští měsíc vyrábět v Koreji kompaktní vůz Soul EV. Auto bude určené i na vývoz, dodávat ho automobilka chce i do USA a Evropy. Letos Kia plánuje prodat celosvětově 5000 těchto elektrických vozů, cena jednoho je přitom stanovena na 42 milionů wonů (přes 778 tisíc korun). Díky vládním podporám však bude stát v Koreji zhruba polovinu.

Evropská unie se v rámci obchodních rozhovorů se Spojenými státy snaží dosáhnout dohody, která by umožňovala dovoz zkapalněného zemního plynu z USA. Krize na Ukrajině, která jen podtrhuje závislost EU na ruském plynu, však dala evropským vyjednávačům nový impulz k tomu, aby se snažili plyn do rozhovorů zahrnout.

"Zastavení veškerých přípravných kroků ke stavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe, který zelení dlouhodobě kritizují, bylo nevyhnutelným krokem. Tento nesmyslný, škodlivý a neuvěřitelně nákladný projekt skončí v propadlišti dějin bez ohledu na to, jak urputně jej Miloš Zeman prosazuje. Podle zelených by se ušetřené stovky miliard korun měly užitečně investovat do zkvalitnění a zrychlení železniční dopravy u nás a vystačí na modernizaci 800 km rychlotratí v ČR," uvedl Ondřej Liška, předseda zelených.

Už potřetí mají začínající firmy možnost žádat o podporu z projektu CzechEkoSystem, který s rozjezdem vlastního podnikání pomáhá prostřednictvím poradenství a mentoringu od zkušených podnikatelů. Dne 3. března 2014 agentura CzechInvest vyhlásila třetí výzvu k předkládání žádostí do tohoto projektu. Mladým firmám nabízí celkem 86,8 milionu korun.


Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí