zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dáváme práci německým recyklačním linkám

17.03.2014
Odpady
Recyklace
Dáváme práci německým recyklačním linkám

Doposud velmi úspěšně fungující veřejná služba v podobě systému sběru a třídění odpadu v České republice by měla být nově prostorem pro konkurenci, kterou má představovat německá firma Interseroh.

Je velmi zvláštní, že o to právě teď usiluje firma spojená s byznysem ve zpracování odpadů, což stávající český zákon neumožňuje. V tomto je dost přísný a tvrdý a vyžaduje neziskový způsob realizace.

Má to tedy znamenat změnu zákonných pravidel? O co se vlastně jedná?

V článcích v Hospodářských novinách na toto téma mne zaujala v této souvislosti jiná a docela zásadní informace. V sousedním Německu prý vyrostl velký přebytek drtičů a recyklačních linek a jejich provozovatelé nyní intenzivně hledají zdroje, kterými by je "nakrmili".

Nejde tedy pouze o zajištění práce pro německé zaměstnance těchto zařízení?

Odpad je jak známo dobrý byznys. Hnutí Duha zároveň upozorňuje, že české ministerstvo životního prostředí v minulosti z evropských fondů podporovalo spíše spalovny než recyklaci.

Nové vedení ministerstva navíc hodlá vyčlenit nově jeden a půl miliardy korun na recyklační projekty.

Nemělo by se tedy spíše než o prostor pro konkurenci ve třídění odpadů v České republice jednat o prostor pro konkurenci v jeho zpracování?

Přimlouval bych se u nového vedení ministerstva za podporu vytváření nových pracovních míst spojených se zpracováním a recyklací námi vytříděného odpadu na našem území.

A v neposlední řadě, opravdu si někdo naivně myslí, že se jedná o takzvanou konkurenci, která zásadně zlevní ceny za zpracování odpadu?

Zatím i stávající mapa České republiky při vysoké konkurenci svozových firem a koncových zpracovatelů odpadu neprokázala žádné zlevnění.


Jan Bláha, tajemník CICPEN

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí