zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Další nález mrtvého orla mořského

15.03.2014
Příroda
Šlendryján
Další nález mrtvého orla mořského

Inspektoři ČIŽP z oblastního inspektorátu v Českých Budějovicích byli informováni o nálezu mrtvého orla mořského. Orel byl nalezen v neděli 9. 3. 2014 v lesním porostu u obce Skály u Protivína. Dle fotografie, kterou poskytl inspektorům nálezce, se jedná o mladého, nedospělého jedince. Tělo dravce zůstalo zavěšeno ve větvích borovice zhruba ve výšce 15 m nad zemí nad vnadištěm na "škodnou". Asi 50 m od vnadiště se nachází hnízdo orla - dle sdělení nálezce je zde zhruba 8 let a orli zde úspěšně vyváděli mláďata. Okolnosti nálezu ukazují spíše na zastřelení, ale to potvrdí až pitva.

Zítra inspektoři ČIŽP za pomoci stromolezců orla sejmou ze stromu a nález bude poté předán veterinárnímu ústavu k pitvě. Ta bude provedena zřejmě v pátek; případné další rozbory budou následovat po dohodě na základě výsledků ze základní pitvy. O případu byla informována Policie ČR, která zítra s inspektory ČIŽP pojede na místo nálezu a provede zde prvotní šetření. Poté bude s policií dohodnut postup ve věci podání trestního oznámení v případě, že zde bude podezření na cizí zavinění.

V letošním roce jde již o druhý případ nálezu uhynulého orla mořského, který je kriticky ohroženým druhem dle úmluvy CITES. První letošní případ se týkal lednového nálezu mrtvého orla mořského, otráveného zakázaným insekticidem karbofuranem v Hošticích na Volyňsku. (http://www.cizp.cz/3730_Na-Strakonicku-byl-otraven-kriticky-ohrozeny-orel-morsky)

Simona Cigánková, tisková mluvčí ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí