zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Je na čase si dobít baterky. S větrnou nabíjecí stanicí pro elektromobily šťáva nedojde

16.03.2014
Doprava
Energie
Je na čase si dobít baterky. S větrnou nabíjecí stanicí pro elektromobily šťáva nedojde

Když loni v New Yorku první zimní den záhadně vál vlahý vánek a ručička teploměru se vyšplhala na rekordních jedenadvacet stupňů, Tim Grob zajel svým černým elektrickým sedanem Tesla S na parkoviště vedle nového brooklynského supermarketu. Zaparkoval vedle vysokého sloupu "zelené" stanice Sanya Skypump a zapojil dobíjecí kabel.

Skypump, neboli nebeská pumpa, využívá kombinace vertikální větrné turbíny, kterou vyvinula společnost Urban Green Energy (UGE), a výkonné dobíjecí stanice pro elektrovozy WattStation od společnosti GE. Čtyřkilowattová turbína dodává stanici elektrickou energii kdekoli, kde fouká vítr. Tim Grob si myslí, že tato zařízení "by měla být všude. Dává to přeci smysl. A nakonec to tak opravdu dopadne."

Změny klimatu si uvědomuje mnoho místních zákazníků. Před pouhým rokem totiž hurikán Sandy zpustošil části New Yorku včetně nedaleké brooklynské čtvrti Red Hook.

U brooklynského supermarketu jsou celkem dvě stanice Skypump. Společnost UGE postavila na parkovišti také 19 pouličních lamp, které jsou napájeny solární a větrnou energií, a několik krytých stání se solárními panely. Ryan Gilchrist, asistent zástupce vedoucího pro obchodní rozvoj UGE, říká, že na jeho společnost se obrací "čím dál více zákazníků, kteří hledají energeticky spolehlivá řešení."

Řetězec Whole Foods podal prohlášení, ve kterém uvedl, že brooklynský supermarket je "asi o 60 procent energeticky efektivnější než jakýkoli jiný americký obchod s potravinami. Dosáhneme tím úspor okolo dvou a půl milionu kilowatthodin za rok, což je stejné, jako bychom ročně vyřadili z provozu 360 aut."

Jan Gromadzki, vrchní inženýr ze společnosti GE, prohlásil: "K našim stanicím jsme od společnosti Whole Foods dostali extrémně pozitivní zpětnou vazbu. Na další úspěšné a četné montáže našich zařízení ve spolupráci s touto společností se už velmi těšíme."

vítr

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí