zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

My jakožto ANO, čiže Agrofert

18.03.2014
Politika
My jakožto ANO, čiže Agrofert

Vláda Bohuslava Sobotky vznikala s obavou, že její druhý muž - šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš - bude kvůli rozsáhlé podnikatelské činnosti v neustálém střetu zájmů. Spor o Babišovu spolupráci s StB nebyl pro ČSSD nikdy problém, a když lidovci udělali krok stranou ve stylu "Babiš nás nezajímá, lustrační zákon ale nepustíme", bylo jasné, že komunistické kostřičky politika Babiše neohrozí.

S podnikatelsko-politickým střetem zájmů to bylo jiné. Obavy projevil i premiér Bohuslav Sobotka, který má však od vzniku vlády starosti sám se sebou a zahraničně-politickou agendou a na Babišovy konflikty a jejich řešení nemá kdy. A protože vláda právě dnes slaví dva měsíce života, není od věci podívat se, jak si tu Babiš zatím stojí, aby měl premiér přehled a mohl se zamyslet, zda je opravdu dobré mít ministra financí, který každou chvíli zakopává o rozdíl mezi státním a soukromým a neví, co s ním.

Pavučina zájmů

Jen před pár dny to byl návrh jednoho z Babišových mužů a zároveň poslanců k podpoře výroby bioplynu, co se nebezpečně blížilo střetu zájmů. A teď se Babišovy přímé či nepřímé konflikty zase točí kolem jména Synthesia. Firma patří do Babišovy skupiny Agrofert a úzce spolupracuje s Explosií, ta zase patří státu a má finanční problémy, které řešili i oba předchozí ministři financí: Jan Fischer (odvolal na poslední chvíli ředitele Explosie) i Miroslav Kalousek (sanoval firmu čtvrtmiliardou, předtím Explosii půjčovalo státní Prisko). Babiš ve sněmovně popřel, že by Agrofert chtěl Explosii koupit a že se mu hodí, aby ji teď stát (tedy Babiš) dal do pořádku. Jako vzorový hospodář se Babiš chce tomuto úkolu vyhnout tím, že převede správu Explosie pod ministerstvo průmyslu.

Je otázka, jestli to z hlediska kompetenčních zákonů lze, i kdyby to ale šlo, není konflikt zájmů zažehnán. Agrofert bude mít skrze Babiše, který kontroluje transakce se státním majetkem, exkluzivní informace o dění uvnitř firmy, jež je pro ni důležitým odběratelem. Čisté to tedy není ani z hlediska byznysu, ani z hlediska správy státu. V obou případech jde o potenciální zneužívání informací v obchodním styku.

Synthesia hraje roli i v nepřímých liniích střetu zájmů. České dráhy dnes vede Daniel Kurucz, který dříve šéfoval právě Synthesii. Babiš ho v dubnu 2013 odvolal, ale zřejmě jen proto, aby se časem vrátil jinde. Kurucze jmenoval ministr dopravy Prachař, kterého z pozice prvního náměstka jistí jiný "agroferťák" Milan Feranec. Na ministerstvu životního prostředí je bývalý šéf Babišovy Lovochemie a tak by se dalo pokračovat. Nejde o to, vypočítat každý detail tohoto státně-podnikatelského pavouka. Spíše jde o to, zachytit trend postupného rozšiřování vlivu Babišova podnikatelského impéria na státní správu, které nezastaví jedno alibistické odložení státní firmy pod gesci jiného ministra.

Potenciál chobotnice

Když se za Nečasovy vlády objevil střet zájmů Víta Bárty a jeho bývalé bezpečnostní agentury ABL, volala ČSSD po demisi vlády. Dnes v rámci Sobotkova kabinetu vzniká specifický propletenec politicko-ekonomické moci a sociální demokraté mlčí.

A přitom i oni musejí vědět, že nejde o dnešní konkrétní případy, nýbrž o mocenský potenciál této sítě, který bude chtít Babiš a ANO využít po příštích volbách. Stačí poslouchat Andreje Babiše a jeho poslance, kteří těžko rozlišují, kdy hovoří za Agrofert a kdy za stát: "My, jakožto Agrofert," vyřešil to naposledy šéf ANO.

Chce-li ČSSD hrát dál jednu z hlavních politických rolí, měla by se více ptát, zda rozšiřování tohoto chobotnicového potenciálu kromě politické stability neohrožuje i budoucnost ČSSD. Dva měsíce stačily, aby bylo zřejmé, že časem asi opravdu může.

AUTOR: Petr Fischer
AUTOR-WEB: ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí