zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Největší boom dřevostaveb teprve přijde

05.04.2014
Ovzduší
Ekologické stavění, bydlení
Firemní ekologie
Největší boom dřevostaveb teprve přijde

Dřevostavby nabízejí mnoho výhod - ve světě jsou oblíbeny jako komfortní, ekologické nízkoenergetické bydlení...

Češi o takovém bydlení zatím jen sní. Dokládají to i výsledky průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny.

Čtvrtina Čechů zvažuje, že by se do dřevostavby přestěhovala. Zatím ale v těchto domech bydlí pouze dvě procenta dotázaných. Největší boom tedy pravděpodobně teprve nastane," říká Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Obliba dřevostaveb pomalu roste i u nás

Dřevostavby jsou v současné době čím dál populárnější po celém světě. Dřevo je hojně používaným stavebním materiálem v Kanadě, Spojených státech, Skandinávii, Švýcarsku nebo v Německu.

Jeho popularita se pomalu zvyšuje i u nás. Podle údajů Ústavu racionalizace ve stavebnictví (ÚRS PRAHA) bylo v České republice v roce 1997 dokončeno 87 rodinných domů na bázi dřeva, v roce 2012 jich bylo už kolem 1700. Celkem bylo u nás v roce 2012 postaveno 17 100 nových rodinných domů, podíl dřevostaveb na našem trhu tedy v roce 2012 dosáhl téměř 10 % a neustále roste.

Ve srovnání se světem je však tento podíl ještě stále nízký.

Nízké provozní náklady nejsou jedinou předností

Dnešní dřevostavby v porovnání se zděnými domy nabízejí mnoho výhod a nepatří mezi ně jen nízké provozní náklady a rychlost výstavby. Dřevěné domy jsou obvykle velmi funkční a poskytují svým uživatelům kvalitní, zdravé a plnohodnotné bydlení. Kromě toho má dřevo příznivé účinky na lidskou psychiku.

"Velkou přednostní dřevostaveb je jejich energetická úspora. Oproti klasickým zděným domům můžete na energiích ušetřit až trojnásobně. A to při rostoucích cenách energie ocení jistě každý. Domy mají výborné tepelně-izolační vlastnosti a samotné vytápění dřevostavby je rychlejší a efektivnější. Teplo se totiž ukládá rovnou do vnitřního prostoru domu a ne nejdříve do těžkých konstrukcí. Díky izolaci a nízké akumulaci stěn je v dřevostavbě příjemné klima i v horkých letních měsících," říká architekt Martin Kulštejn.

Další výhodou dřevěných domů je rychlost a jednoduchost stavby. Průměrná doba výstavby celého domu na klíč nepřesahuje šest měsíců. "Průzkum ukázal, že právě rychlost a jednoduchost výstavby oceňují lidé na dřevostavbách nejvíce. Další výhodu spatřují v šetrnosti k životnímu prostředí a na třetím místě je energetická úspora," doplňuje Jitka Jechová.

Dřevostavby nabízejí i větší vnitřní prostor. Jejich zdi jsou totiž tenčí než v případě klasických zděných domů. "Co se týká vlastní výstavby, není omezena ročním obdobím, protože se využívají suché technologie. Cenově je výstavba srovnatelná s běžnými zděnými domy. Také jejich životnost je obdobná. Díky dobré konstrukci, kvalitnímu stavebnímu provedení a správnému ošetřování můžete dům užívat i po několik generací," dodává Martin Kulštejn.

V neposlední řadě je dřevěný dům ekologickou stavbou, Ohleduplnou k přírodě.

Výhodnější úvěry

Tomu, kde se rozhoduje pro dřevostavbu, jsou nakloněny také některé úvěrové nabídky. Například v rámci EKOprogramu, který je na rekonstrukce a modernizace podle ekologických trendů a na pořízení ekologického bydlení přímo určen, si lze u Raiffeisen stavební spořitelny vybrat mezi zvýhodněnými úvěry REKOpůjčka plus a HYPOsplátka plus.

O průzkumu

Průzkum veřejného mínění zrealizovala Raiffeisen stavební spořitelna ve spolupráci s agenturou STEM/MARK v únoru 2013. Cílovou skupinu tvořili vlastníci nemovitostí, z poloviny majitelé rodinných domů a z druhé části majitelé bytových jednotek. Vzorek byl složen z 508 respondentů. Sběr dat probíhal prostřednictvím internetového dotazníku (CAWI).

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí