zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lídři EU budou v Bruselu řešit energetické a klimatické cíle unie

21.03.2014
Energie
Klimatické změny
Lídři EU budou v Bruselu řešit energetické a klimatické cíle unie

Klimatická a energetická politika Evropské unie bude hlavním tématem závěrečného dne summitu osmadvacítky v Bruselu. Návrh Evropské komise počítá se závazným snížením emisí oxidu uhličitého do roku 2030 o 40 procent proti úrovním z roku 1990 a s celoevropským závazkem získávat do stejného roku nejméně 27 procent energie z obnovitelných zdrojů. Jednotné stanovisko chtějí členské státy nalézt do října.

Podle některých unijních zemí jsou tyto cíle málo ambiciózní, podle jiných naopak příliš. Do této druhé skupiny patří i Česká republika, která je pro snížení emisí CO2 do roku 2030 jen o 35 procent. Závazek 40 procent je ČR ochotná akceptovat pouze v případě, že se EU vzdá druhého požadavku na sedmadvacetiprocentní podíl využívání obnovitelných zdrojů energie.

V návrhu závěrů summitu, do kterých mohla ČTK nahlédnout, představitelé EU počítají s tím, že diskuze o tomto tématu bude pokračovat v červnu. Jednotné stanovisko ohledně energeticko-klimatických cílů unie chtějí nalézt nejpozději do října.

Energetický a klimatický balíček EU měl být původně hlavním tématem dvoudenní schůzky šéfů států a vlád evropské osmadvacítky. Tuto problematiku ale nakonec zastínil aktuální vývoj krymské krize a diskuze o rozšíření seznamu ruských činitelů, vůči nimž bude EU uplatňovat sankce.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí