zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výměnu emisních stropů i pro menší výrobce čeká schvalování

25.03.2014
Ovzduší
Firemní ekologie
Výměnu emisních stropů i pro menší výrobce čeká schvalování

Vzájemná výměna emisních stropů zřejmě bude možná i pro menší výrobce elektřiny a tepla, kteří provozují jen jeden zdroj emisí. Počítá s tím senátní novela o ochraně ovzduší, kterou dnes Sněmovna poslala do závěrečného kola svého schvalování. S předlohou vyslovila souhlas i vláda a poslanci ji zřejmě jen doplní například o pravidla přechodu na nový režim na návrh ministerstva životního prostředí.

Novela má podle předkladatelů odstranit diskriminaci menších provozovatelů vůči větším, neboť současný zákon umožňuje přesouvání emisních stropů pouze mezi stacionárními zdroji jednoho provozovatele. "Celkové množství emisí ze zdrojů, kde dochází k výměně, nemůže narůst," ujišťují senátoři. Dosud podle nich vedly výměny ke snížení celkových emisí. Přesouvání emisních stropů nebude podle tvůrců možné do oblastí, kde jsou překračovány imisní limity, ale spíše je z nich může odvést.

Předloha také dává pravomoc stanovovat podmínky pro provoz zdrojů znečištění vedle ministerstva životního prostředí a krajských úřadů rovněž obcím s rozšířenou působností. Novela mění i podmínky podávání poplatkových přiznání, neměla by se podávat, pokud souhrn poplatků nepřekročí 50.000 korun ročně.

Předloha také obsahuje záměr senátorů, aby u pozemních komunikací, kde imisní limity nepřekročí úroveň danou vyhláškou, nebylo nutné vytvářet kompenzační opatření. Nynější zákon naproti tomu umožňuje výjimku jen u stacionárních zdrojů znečištění.

Poslanci urychlili projednání zákona tak, aby se závěrečné schvalování novely mohlo uskutečnit již příští středu. Poté by úpravy dostal ke schválení Senát.

Projednáním novely dnešní zasedání dolní komory skončilo. Poslanci se znovu sejdou příští týden v úterý.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí