zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Paraguayský orchestr z recyklovaných nástrojů hraje klasiku

29.03.2014
Recyklace
Paraguayský orchestr z recyklovaných nástrojů hraje klasiku

Mladí hudebníci ze Symfonického orchestru z paraguayské Cateury hrají Mozarta s nástroji vyrobenými z odpadu sebraného na jedné skládce a budou koncem března vystupovat s americkou skupinou Metallica na turné po Jižní Americe. Píše o tom agentura AFP.
Od roku 2002 již pořádali koncerty v Evropě, v Jižní Americe a ve Spojených státech se svými originálními houslemi, violoncelly, kytarami a kontrabasy. Upoutali pozornost americké heavymetalové skupiny, která jim nabídla přístup na prestižní scény v Bogotě, Sao Paulu a Buenos Aires.
Čtyřicet hudebníků, kteří všichni pocházejí z chudinského předměstí Cateura, kde je hlavní skládka metropole Asunciónu, má klasický repertoár od Wolfganga A. Mozarta po Antonia Vivaldiho a Ludwiga van Beethovena, který oživují skladbami Beatles, Francka Sinatry či Edith Piaf a hudbou hostitelských zemí.
Jakmile bylo oznámeno turné s Metallicou, zkoušky v malé škole na předměstí nabyly na intenzitě. Dirigent Favio Chávez vybral 22 hudebníků.
Sedmnáctiletý Andrés Riveros hraje na saxofon vyrobený z vlnitého plechu, konzerv od kukuřice a mincí, které slouží jako klapky. "Je to důkaz, že člověk může něčeho dosáhnout, i když mu život nebyl nakloněn," prohlašuje.
Patnáctiletý Ada Rios hraje na housle vyrobené z nádoby od malby a hliníkové desky. "Mojí hlavní motivací bylo hrát s touto skupinou. Nikdy jsem si nemyslel, že by takhle mohl vystoupit z anonymity," říká.
"Jaké je to pro nás překvapení! Nikdy bychom nečekali, že by si nás mohla vybrat tak slavná skupina," připouští Favio Chávez.
Cílem této iniciativy je podle šestadvacetiletého Thomase Lecourta "vytrhnout děti a mládež z prostředí zločinnosti a drog, učí je to získávat sebedůvěru a pochopit, že budou-li pracovat, příležitosti se naskytnou".
Hudebníci zkoušejí v Vy'a Renda (v jihoamerickém domorodém jazyce guaraní to znamená ráj), sále, kde se učí 150 dětí z okolí.
Děti vyrostly na horách odpadků na skládce v zemi, kde žije 40 procent obyvatelstva v chudobě. Favio Chávez sem přišel jako sociální pracovník. Protože je amatérský kytarista, stal se dirigentem souboru.
Iniciativa nabyla konkrétní podoby, když přišel do Cautery se svými přáteli, rovněž hudebníky. "Mnoho dětí hudební nástroj nikdy zblízka nevidělo," říká.
Za pomoci výrobců strunných nástrojů si pak sami vyrobili kytary, violoncella a saxofony z konzerv, kusů dřeva a nádob od oleje, uvádí Francouz Thomas Lecourt, který na tomto projektu pracuje už dva roky jako dobrovolník.
Při každém zahraničním turné jen prší žádosti o koupi nástrojů vyrobených v Paraguayi. Španělská královna Sofie tak získala housle, stejně tak nizozemská princezna Beatrix. Orchestr také nabídl kytaru kubánskému zpěváku Silviu Rodríguezovi.
"Dokud budou děti chudé, budou mít tyto nástroj, poněvadž si nemohou koupit skutečné, které stojí více než domek, v němž žijí," zdůrazňuje dirigent.
"Zvuk, který z těchto nástrojů vychází, je stejný, jako kdyby to byl profesionální nástroj. Tyto nástroje nikdo neukradne, ani nikdo nekoupí. Nemají žádnou tržní cenu, mají jen hodnotu hudební," ujišťuje Favio Chávez.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí