zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senát chce zpřísnit pravidla provozování sběren surovin

23.03.2014
Odpady
Senát chce zpřísnit pravidla provozování sběren surovin

Senát chce zpřísnit pravidla provozování sběren surovin. Návrhem novely zákona o odpadech chce umožnit obcím, aby vyhláškou mohly omezit provozní dobu sběren surovin na svém území. Kraje by pak měly mít nově šanci zakázat provozování sběren, které poruší zákaz výkupu vybraných druhů odpadů. Opatření, které je namířeno proti zlodějům kovů, nyní dostane k posouzení vláda a Sněmovna.

Novelu předložili senátoři v čele s Jaroslavem Zemanem (za ODS). Upozorňovali na to, že lidé nabízející kovový odpad se při jeho získávání nezřídka dopouštějí řady trestných činů - krádeží, poškození cizí věci nebo ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Nárůst této kriminality se v letech 2010 a 2011 podle tvůrců novely zdvojnásobil, přičemž na této trestné činnosti se mnohdy podílejí i pracovníci sběren.

Podobnou novelu v létě navrhli poslanci ODS a získali pro ni souhlas vlády Petra Nečase (ODS). Bývalá Sněmovna ji ale před svým rozpuštěním nestihla projednat. Obce by mohly podle předlohy vyhláškou stanovit místa pro výkupny odpadů a jejich provozní dobu, případně je úplně zakázat. Smyslem je mimo jiné zabránit tomu, aby výkupny kovů fungovaly i po setmění.

Nyní sběrny povolují krajské úřady. Nově by musely podle novely případné obecní vyhlášky respektovat. Zrušení souhlasu kraje s provozováním sběrny by jejího nekalého provozovatele zasáhlo podle senátorů citlivěji než pokuty.

Dosavadní předpisy už stanoví, že provozovatelé sběren musí identifikovat vykupované věci i lidi, kteří je přinesli. Praxe ale podle předkladatelů ukázala, že tato pravidla jsou nedostatečná z hlediska ochrany proti krádežím a poškozování kovových předmětů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí