zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna schválila zákon vyjasňující účtování poplatků za OZE

27.03.2014
Energie
Sněmovna schválila zákon vyjasňující účtování poplatků za OZE

Sněmovna schválila novelu energetického zákona, která vyjasňuje účtování poplatků za obnovitelné zdroje energií. Norma má napravit současný stav, kdy se kvůli nejednoznačnému znění zákona na ministerstvo průmyslu obraceli někteří obchodníci s energiemi, zda mají poplatky vybírat, či nikoli. Z novely vyplývá, že poplatky se vybírat mají.

Obchodníci s elektřinou, kteří by od svých zákazníků poplatky nevybírali, by podle vlády získali konkurenční výhodu snížením konečné ceny elektřiny. Pokud by poplatky nebyly účtovány vůbec, mohlo by to podle ministerstva znamenat finanční deficit operátora trhu až 30 miliard korun. To by prý následně vedlo k jeho platební neschopnosti a pravděpodobnému zhroucení trhu s elektřinou a plynem v zemi.

Problém vznikl kvůli loňské novele zákona, která měla za cíl hlavně omezit podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Norma ale zároveň náklady na podporu obnovitelných zdrojů vyčlenila z ceny za přenos a distribuci do zvláštní kategorie, což podle některých obchodníků bylo možné chápat tak, že již tyto platby není nutné vybírat.
Poslanci schválili návrh Martina Novotného (ODS), aby výrobci elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů, jejichž stoprocentním vlastníkem jsou obce, nemuseli své akcie zaknihovávat. Novotný argumentoval vysokými náklady, které by to přinášelo.

Poslanci dnes také přijali pozměňovací návrh ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL), aby ty podniky, jejichž hlavním předmětem je zemědělská výroba, rovněž nemusely zaknihovávat své akcie. Jde prý o víc než 700 akciových společností vzniklých z bývalých zemědělských družstev, které kvůli tomu mají mnoho akcionářů. Zaknihování akcií by tak stálo mnoho peněz.

Dnešní novela vzbudila pozornost především tím, že se do ní někteří poslanci snažili vložit změny i v jiných částech zákona; šlo například o změnu řízení Energetického regulačního úřadu nebo o obnovení podpory výroby elektřiny z bioplynu. Uvedené návrhy ale poslanci v druhém čtení ani nenačetli. Ministr průmyslu Jan Mládek již dříve ujistil, že ministerstvo pracuje na velké novele zákona, kterou chce vládě předložit na jaře a chce do ní zapracovat například návrh na zřízení rady ERÚ.

Nyní novelu dostane k projednání Senát.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí