zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Systém P+R - zaparkuj a jeď

04.04.2014
Doprava
Urbánní ekologie
Systém P+R - zaparkuj a jeď

Pokud přijedete do Prahy a nebudete chtít zajíždět autem do centra, můžete využít systém označovaný P+R (z angl. park and ride), tedy zaparkuj a jeď. Jeho smyslem je snížit zátěž města automobilovou dopravou spojenou zejména s dojížděním do zaměstnání a podpořit veřejné druhy dopravy a dopravu cyklistickou. V jiných českých městech kromě Prahy a Berouna tato možnost zatím neexistuje.

Systém se skládá z parkovišť umístěných v blízkosti městské hromadné dopravy (MHD), zpravidla na okraji města v blízkosti hlavních silnic a na stanicích metra nebo nádražích. Parkoviště jsou v provozu každý den v době, kdy jezdí metro, tj. od 5 hodin ráno do půlnoci, o víkendu do 1 hodiny. Parkování na 1 den stojí 20 Kč. V případě, že nemáte předplatní jízdenku na MHD, musíte si ještě zakoupit jízdenku přímo na parkovišti. Parkoviště nejsou určena pro dlouhodobé parkování, jestliže na něm necháte auto přes noc, zaplatíte 100 Kč za každou noc.

Využití parkovišť P+R v Praze velmi rychle stoupá. Na některých parkovištích je možné za stejný poplatek uzamknout i jízdní kolo (služba B+K, z angl. bike and ride). Tento systém doplňují parkoviště značená K+R (z angl. kiss and ride), kde je možno vůz odstavit pouze na 3 minuty. Kde se parkoviště P+R nacházejí, jaká jsou pravidla jejich provozu a momentální obsazenost, najdete na adrese Technické správy komunikací (TSK) Praha.

ZDROJ: http://www.vitejtenazemi.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí