zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejlépe třídí zářivky obyvatelé Královéhradeckého kraje, Prahy a Zlínského kraje

01.04.2014
Zpětný odběr
Nejlépe třídí zářivky obyvatelé Královéhradeckého kraje, Prahy a Zlínského kraje

Loni firmy a domácnosti odevzdaly k recyklaci přes 6 milionů kusů zářivek, což je o milion více než v roce 2012. Nejvíce světelných zdrojů bylo sebráno v Praze, Moravskoslezském a Středočeském kraji. V přepočtu na obyvatele jsou ale bezkonkurenčně nejlepší Královéhradečtí, Pražané a obyvatelé Zlínského kraje. Do přírody se tak díky odborné recyklaci nedostalo 30 kg toxické rtuti, která by jinak mohla znečistit vodu o objemu 79 Brněnských či dvou Slapských přehrad.

PRAHA, 26. března 2014 - Češi jsou ve sběru a recyklaci zářivek rok od roku lepší. Nejvíce se jich loni sebralo v Praze (178,7 t), Moravskoslezském (100,8 t) a Středočeském (88,3 t) kraji. Na konci žebříčku se, stejně jako předloni, umístily kraje Karlovarský (16,9 t), Liberecký (27,3 t) a Pardubický (37 t).

Nejvíce se na sběru zářivek podílejí velkoobchody: "Díky spolupráci s řadou velkoobchodů se nám v roce 2013 podařilo v porovnání s předchozím rokem sebrat o více než 100 tun světelných zdrojů více. Domácnosti ve sběru stále zaostávají, v téměř 60 % z nich vysloužilé úsporky stále končí v koši na komunální odpad," říká Zuzana Adamcová, zástupkyně společnosti EKOLAMP, která zdarma zajišťuje zpětný odběr a recyklaci světelných zdrojů a jiných osvětlovacích zařízení.

O ochotě chránit životní prostředí však více vypovídá počet sesbíraných zářivek na jednoho obyvatele kraje. "V tomto ohledu si nejlépe vedou obyvatelé Královéhradeckého kraje a Prahy, kde na jednoho obyvatele připadá jeden odevzdaný světelný zdroj. Zlínští se s 0,65 zářivky umístili na třetím místě. Nejméně úspěšné byly kraje Karlovarský a Jihomoravský, kde každý průměrně odevzdal k recyklaci jen 0,38 zářivky," shrnuje Zuzana Adamcová.

Lepší výsledky ve sběru a recyklaci úsporných žárovek lze přičíst také lepší informovanosti lidí a širší síti sběrných míst. "Už více než dvě třetiny občanů vědí, že úsporné světelné zdroje obsahují nepatrné množství jedovaté rtuti. Bohužel stále řada z nich není ochotná odevzdávat vysloužilé a nefunkční úsporky do sběrných nádob k tomu určených. Je to patrné zejména v Karlovarském, Jihomoravském a Libereckém kraji. EKOLAMP spravuje téměř 4000 sběrných míst, kde je možné zdarma odevzdat nefunkční světelné zdroje k recyklaci," vysvětluje Zuzana Adamcová.

Z výsledků společnosti EKOLAMP vyplývá, že celkem tuzemské domácnosti a firmy loni sebraly a předaly k recyklaci 902 tun světelných zdrojů, což představuje více než šest milionů kompaktních a lineárních zářivek, výbojek a LED světelných zdrojů. Oproti roku 2012 jde o 15% nárůst.

Před znečištěním zachráněna voda ze 79 Brněnských přehrad

Hlavním důvodem pro recyklaci úsporných žárovek je toxická rtuť, která je uvnitř světelného zdroje neškodná a pro svícení nutná. "Loni se jí podařilo zachytit více než 30 kilogramů. Je to o více než 5 kilogramů více než v roce předcházejícím. Pokud by se tato rtuť dostala do přírody, dokázala by znečistit vodu v objemu více než dvou Slapských či 79 Brněnských přehrad," vysvětluje hlavní důvody recyklace Zuzana Adamcová.

Rtuť představuje zátěž pro životní prostředí, a i když se v úsporných zářivkách vyskytuje jen ve velmi malém množství (cca 2-5 mg), je potřeba ji z vysloužilých zařízení recyklací eliminovat.

Počet sběrných míst roste: jsou jich téměř 4000

V Česku lze vyřazené úsporné zářivky vrátit v obchodech s elektronikou, ve sběrných dvorech obcí či do malých sběrných nádob, které se nacházejí v obchodních centrech, na úřadech nebo v řadě firem: "Doposud jsme jich rozmístili téměř 1700 a další přibývají," dodává Zuzana Adamcová (viz graf). Nejbližší sběrné místo si můžete najít na www.ekolamp.cz

Více informací poskytne:

Kateřina Zachová, mediální zástupkyně společnosti EKOLAMP

tel.: 605 570890, katerina.zachova@mediakom.cz

Ing. Zuzana Adamcová, Manažerka pro PR & Marketing společnosti EKOLAMP

tel.: 277 775 106, adamcova@ekolamp.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí