zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropská investiční banka poskytla úvěr na podnikání v oblasti obnovitelných energií v Chile

02.04.2014
Energie
Evropská investiční banka poskytla úvěr na podnikání v oblasti obnovitelných energií v Chile

V rámci pravidelné spolupráce obchodních radů zemí EU s Delegací EU v Santiagu de Chile se dne 27. února 2014 uskutečnilo jednání s představiteli Evropské investiční banky (EIB), kteří navštívili Chile v rámci dokončování operace poskytování úvěru.

Ředitel operací EIB pro Latinskou Ameriku a Karibik (LAC) Alberto Barragán a ředitel operací v EIB v Chile Alexandre Staff Varela sdělili obchodním radům ČS EU, že EIB připravuje úvěr ve výši 100 milionů euro, který bude poskytnut prostřednictvím chilské banky ze skupiny Santander. Tento úvěr je určen výhradně pro účely soukromého podnikání v oblasti obnovitelných energií a zvyšování energetické efektivnosti.

O participaci na projektech solární a eolické energie v Chile, které budou financovány z tohoto úvěru, se mohou zajímat podniky ze všech ČS EU. Kontaktní osobou pro zainteresované podniky je ředitel operací v EIB Chile Alexandre Staff Varela.

Ředitel operací EIB pro LAC Alberto Barragán uvedl na dotaz ZÚ Santiago de Chile, že LAC není sice pro EIB prioritní oblastí činnosti (jen něco přes 1 % poskytovaných úvěrů), nicméně v rámci LAC považuje EIB Chile za privilegovaného partnera. Úvěrové operace v Chile uskutečňuje EIB jako v jediné zemi LAC výhradně přímo se soukromými bankami, bez jakýchkoliv státních garancí. Důvodem je makroekonomická stabilita Chile a vysoký rating hlavních chilských bank. Obecně si EIB počíná spíše zdrženlivě a vyhýbá se úvěrovým operacím v zemích, kde je rating nižší nežli BBB-. Obvyklé úvěry EIB jsou poskytovány na úrovni Libor +60 bazických bodů, nicméně v případě Chile naznačil Alberto Barragán, že podmínky jsou výhodnější pro příjemce úvěru, díky ekonomické stabilitě a vysokému ratingu jak země, tak i banky Santander.

Působení EIB v Chile je poměrně nedávnou záležitostí. Teprve v roce 2010 byla v Lucembursku, které je sídlem EIB, podepsána dohoda mezi EIB a chilskou vládou, která umožňuje EIB operovat na chilském úvěrovém trhu.

Z úspěšných projektů financovaných v Chile z prostředků EIB lze zmínit například hydroelektrárnu v oblasti Bio Bio, na kterou EIB poskytla úvěr 55,31 milionu euro.

Struktura úvěrů poskytnutých EIB v LAC (podle údajů EIB)

Graf: Struktura úvěrů poskytnutých EIB v LAC

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Santiagu de Chile (Chile).

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí