zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Automobily na alternativní pohon - nové pobídky

30.03.2014
Ekologická auta
Automobily na alternativní pohon - nové pobídky

Belgická federální vláda plánuje podporu automobilů na alternativní pohon, a to především elektromobilů a automobilů s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). Konkrétní kroky ale zatím zůstávají pozadu. V Belgii v současnosti existuje pouze několik set dobíjecích stanic.

ilustrační obrázekEkologické dopravní prostředky byly jedním z námětů 92. ročníku bruselského Autosalonu. Snížení závislosti země na benzínu je stále považováno za prioritu. Největší výzvou je infrastruktura. Především u automobilů na CNG, tam se chystají realizace v krátkém časovém horizontu. V současnosti je v Belgii 17 čerpacích stanic pro automobily na CNG, v roce 2014 se plánuje jejich zdvojnásobení. Infrastruktura pro elektromobily je zatím ve fázi projektu s realizaci ve střednědobém horizontu. Uvedení nových dobíjecích stanic do provozu bude rentabilnější, jakmile bude v provozu více elektrovozů. Je to však zejména projekt pro soukromý sektor a nepředpokládá se angažovanost veřejného sektoru.

Novinkou je i podpora firemního elektromobilu. V rámci služby PakketIn zavedla belgická banka Belfius, belgické dráhy NMBS, koncern Electrabel a společnost Accenture první přepravní balíček pro zaměstnance, ve kterém je zahrnut firemní elektrovůz. Dle poskytovatelů je cena balíčku s elektromobilem srovnatelná s tradičním podnikovým vozem a je s ním spojeno minimum administrativy.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Belgii - Brusel.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí